Deklaracja węgierskiego przywódcy padła podczas jego corocznej konferencji prasowej w Budapeszcie.
– To dobra wiadomość, że nasz spór ze Szwecją zostanie wkrótce rozstrzygnięty – oświadczył Viktor Orban, cytowany przez agencję Reutera.
Polityk podkreślił, że krajowy parlament już wkrótce zagłosuje nad ratyfikacją członkostwa Szwecji w Sojusz Północnoatlantyckim. Ma to nastąpić w trakcie wiosennej sesji organu ustawodawczego, która rozpocznie się 26 lutego.
Szwecja wkrótce dołączy do NATO? Węgry są ostatnią przeszkodą
Węgry są jedynym państwem NATO, które do tej pory nie dokonało ratyfikacji. Przez długi czas nie decydowała się na to również Turcja, jednak w styczniu władze zmieniły zdanie. W drugiej połowie miesiąca parlament zgodził się na przyłączenie Szwecji do sojuszu, pod czym następnie podpisał się prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Szwecja złożyła wniosek o przystąpienie do NATO w maju 2022 r. Decyzja rządu stanowiła istotny zwrot w polityce międzynarodowej i była spowodowana inwazją Rosja na Ukrainę. Zanim jednak kraj stanie się pełnoprawnym członkiem sojuszu jego członkostwo musi zostać zatwierdzone przez wszystkie tworzące go państwa. Węgierskie władze od początku podkreślały, że popierają decyzję Sztokholmu, mimo to ostatecznie opóźniły jej realizację.
Stosunki węgiersko-szwedzkie. Wiktor Orban: Podjęliśmy kroki w celu odbudowy zaufania
W trakcie swojego przemówienia Orban podkreślił, że wraz ze szwedzkim premierem Ulfem Kristerssonem podjęli kroki w celu „odbudowy zaufania” między krajami. Nie podał jednak szczegółów. Źródłem napięć w stosunkach bilateralnych była krytyczna postawa Szwecji wobec standardów demokratycznych na Węgrzech, które, zdaniem tamtejszych polityków, w ostatnim czasie uległy erozji.
W ubiegłym miesiącu węgierski przywódca zaprosił swojego nordyckiego odpowiednika na rozmowy do Budapesztu, lecz ten zaproszenie odrzucił. Kristersson stwierdził wówczas, że jest gotów przyjechać, ale dopiero po tym, jak węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.