Obowiązujące w Polsce prawo wymienia miejsca, w których nie można robić grilla. Warto zapoznać się z tymi przepisami, ponieważ za ich złamanie grożą wysokie kary. Wiele osób zastanawia się na przykład, czy można rozpalić grilla na balkonie w bloku. Taka forma grillowania jest zgodna z prawem, o ile przestrzegamy określonych zasad.

Zobacz wideo
Co na grilla? Proponujemy rybę, ziemniaki z boczkiem oraz słodki deser

Czy można zrobić grilla na balkonie w bloku? Za złamanie przepisów przeciwpożarowych grozi kara

Osoby, które chcą urządzić grilla na balkonie w bloku, powinny zapoznać się z regulaminami swoich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Część takich regulaminów zawiera zapisy zabraniające rozpalania grilla. Za ich naruszenie można dostać upomnienie. W pewnych sytuacjach kara jest jeszcze dotkliwsza.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku zabronione jest m.in. „rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów”. Należy wziąć to pod uwagę, gdy robimy na balkonie grilla, ponieważ za złamanie przepisów przeciwpożarowych możemy dostać karę grzywny, nagany lub aresztu.

Grill na balkonie. Jeśli zakłócimy sąsiadom korzystanie z lokali, możemy zapłacić wysoki mandat

Artykuł 144 Kodeksu cywilnego zabrania tzw. immisji, czyli wykonywania na terenie swojej nieruchomoci działań, które „zakłócałyby korzystanie z nieruchomoci sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Osoba, która złamie ten zakaz, może otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Warto o tym pamiętać, gdy chcemy zrobić grilla na balkonie, ponieważ za immisję może zostać uznane np. wywołanie dymu lub zapachów, które zakłócają korzystanie z sąsiednich nieruchomości.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version