Sprawa prawomocnego wyroku wobec pos³ów Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Kamińskiego i Macieja W±sika stanowiła jeden z najszerzej dyskutowanych tematów politycznych w styczniu tego roku. Aresztowanie byłych ministrów spotkało się z szeroką aprobatą po stronie polityków i zwolenników obecnej koalicji rządzącej. Jednocześnie zostało potępione przez środowisko Zjednoczonej Prawicy. Spór nie dobiegł końca po zastosowaniu aktu łaski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Stronnictwo PiS wciąż utrzymuje bowiem, że Kamiński i Wąsik pozostają posłami pomimo wygaszenia ich mandatów.

Zobacz wideo
Krzysztof Śmiszek: Zalecałbym prezydentowi Dudzie, by utrzymywanie relacji z Trumpem nie było zbyt ostentacyjne

Czy prezydent słusznie ułaskawił Kamińskiego i Wąsika? Czytelnicy Gazeta.pl nie mają wątpliwości

Teraz temat ponownie zaczął wzbudzać zainteresowanie. W czwartek (18 kwietnia) Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mają bowiem stawić się w prokuraturze, która przedstawi im zarzuty nielegalnego udziału w głosowaniach w Sejmie. Sami politycy oceniają, że jest to działanie bezprawne oraz mówią o „kolejnych represjach”. We wtorkowym (16 kwietnia) artykule „Roma Wąsik ma poważne problemy w pracy. Mąż grzmi: Represje ze strony Tuska” poprosiliśmy czytelników Gazeta.pl o ocenę decyzji Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika. Wynik okazał się wyjątkowo niekorzystny dla prezydenta.

Do godziny 12.00 w środę (17 kwietnia) głos w sondzie oddało ponad 12 tysięcy czytelników Gazeta.pl. Zdecydowana większość z nich uznała decyzję prezydenta o ułaskawieniu polityków PiS za niesłuszną. Odpowiedź „Nie” wskazało aż 96 procent respondentów – łącznie ponad 11,6 tys. osób. Odmiennego zdania było wyłącznie nieco ponad 500 uczestników ankiety – przekłada się to na około cztery procent wszystkich głosów. Mniej niż jeden procent pytanych, niecałe 120 osób, nie miało zdania w tym temacie. Czytelnicy, którzy nie oddali głosu w ankiecie, mogą zrobić to w tym artykule. Sonda została zamieszczona na samym dole poniższego tekstu.  

Wyniki sondy (stan na: 17 kwietnia 2024 r., godz. 12.00) Gazeta.pl

Sprawa Kamińskiego i Wąsika toczy się od 2007 roku. Po raz pierwszy zostali ułaskawieni dziewięć lat temu

W grudniu 2023 roku Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie na dwa lata pozbawienia wolności. Posłowie PiS otrzymali ponadto zakaz pełnienia funkcji publicznych przez okres pięciu lat. Sąd uznał polityków za winnych nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków podczas tzw. afery gruntowej, która wybuchła w 2007 roku. Kamiński zajmował wówczas stanowisko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a Wąsik pełnił funkcję jego zastępcy. Więcej na ten temat w artykule: „Za co skazano Kamińskiego i Wąsika? Przypominamy, o co chodziło w aferze gruntowej”.

W marcu 2015 roku zapadł nieprawomocny wyrok skazujący Kamińskiego i Wąsika na trzy lata więzienia. Jeszcze przed rozpoznaniem apelacji przez sąd politycy zostali jednak ułaskawieni przez Andrzeja Dudę. Tym samym prezydent zastosował prawo łaski przed zapadnięciem prawomocnego wyroku sądu, co wzbudziło poważne wątpliwości środowiska prawniczego.

Prawomocny wyrok w sprawie Kamińskiego i Wąsika zapadł w grudniu ubiegłego roku

Temat wrócił na wokandę w czerwcu 2023 roku, kiedy Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła umorzenie sprawy byłych szefów CBA i przekazała ją do ponownego rozpatrzenia. Sprawiło to, że sąd okręgowy mógł wydać prawomocny wyrok skazujący polityków. Niedługo po tym, 21 grudnia 2023 roku marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził wygaszenie mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.

Decyzji tej nie uznało jednak środowisko polityczne Zjednoczonej Prawicy, które utrzymywało, że Kamiński i Wąsik wciąż są posłami, a akt łaski z 2015 roku pozostaje w mocy. 9 stycznia politycy zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim, a następnie trafili do zakładów karnych. Ich pobyt za kratami trwał do 23 stycznia 2024. Już po dwóch tygodniach byli szefowie CBA zostali bowiem ponownie ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version