Czy w Nowy Rok trzeba iść do kościoła? 1 stycznia katolicy obchodzą uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Stanowi ono jedno ze świąt nakazanych, w związku z czym wierni tego dnia są zobowiązani iść do kościoła, aby uczestniczyć we mszy świętej. Mówią o tym między innymi trzecie przykazanie Dekalogu: „pamiętaj, abyś dzień święty święcił” oraz pierwsze przykazanie kościelne: „W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych”.
Nie tylko uczestnictwo we mszy: Kwestię dotyczącą prac niekoniecznych precyzuje Kodeks Prawa Kanonicznego. „W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego”. Oznacza to, że wierni powinni odłożyć obowiązki wymagające od nich du¿ego wysiłku lub zaangażowania na inny dzień.
Konsekwencje absencji: Niepojawienie się na mszy świętej jest grzechem ciężkim. Kościół bierze pod uwagę jednak sposoby, aby tego uniknąć. „Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” – stanowi kan. 1248 par. 1. Dodatkowo w kontekście nieobecności na mszy dopuszczone są „poważne przyczyny”.
Więcej informacji na temat Kościoła znajduje się w artykule: „Przełomowe odkrycie w Głuchołazach? Powódź ujawniła nieznane do tej pory pomieszczenie w kościele”.
Źródło: Kodeks Prawa Kanonicznego