Dodatek gazowy 2024. Kto może z niego skorzystać?
Pod koniec grudnia weszły w życie przepisy wydłużające okres obowiązywania tzw. dodatku gazowego do 30 czerwca 2024 roku. Dzięki temu gospodarstwa domowe ogrzewane gazem ziemnym mogą wnioskować o refundację kosztów podatku VAT widoczną na fakturach od dostawcy. Dodatkowym warunkiem koniecznym do otrzymania zwrotu w ramach dodatku gazowego są progi dochodowe (wyliczane na podstawie dochodów za 2022 rok):
- 2100 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego;
- 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych.
Takie rozwiązanie po raz pierwszy pojawiło się w ubiegłym roku. Wcześniej, w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej stawka VAT na gaz była obniżona do 0 proc.
Ile wynosi dodatek gazowy w 2024 roku?
Jak można wywnioskować z powyższego akapitu, dodatek gazowy to powszechnie przyjęta nazwa, która nie oznacza jednak konkretnej kwoty. W praktyce jest to możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT naliczonego od wykorzystanego w gospodarstwie gazu – obecna stawka to 23 proc. Dokładnej wysokości ewentualnej obniżki należy więc szukać na rachunkach przesyłanych przez dystrybutora.
W tym miejscu należy dodać, że aby w ogóle móc starać się o refundację wymagany jest wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zgłaszany kocioł gazowy musi być jednocześnie głównym źródłem ogrzewania danego gospodarstwa.
Dodatek gazowy 2024. Gdzie składać wnioski?
Mimo że zgodnie z obecnymi przepisami zwrot VAT można uzyskać tylko za faktury obejmujące okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku, to czasu na złożenie wniosku jest więcej.
Termin graniczny to 30 września 2024 roku.
Jeżeli faktura obejmująca okres przed 30 czerwca zostanie dostarczona po 30 września, to przepisy dopuszczają złożenie wniosku także później, jednak nie więcej niż 30 dni od daty otrzymania faktury będącej przedmiotem wniosku.
Wniosek o dodatek gazowy składa osoba, która podpisała umowę na jego dostawę – oprócz wypełnionego druku trzeba też dostarczyć faktury za gaz i dowody uiszczenia opłat. Odpowiednie formularze można znaleźć na stronach samorządów lub Gminnych (Miejskich) Ośrodków Pomocy Społecznej, gdzie część danych jest już wstępnie naniesiona. Czysty, akceptowany w całym kraju druk można też pobrać w formacie PDF ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska pod tym adresem.
Uzupełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami można złożyć osobiście we właściwych dla miejsca zamieszkania urzędach gminy (ew. siedzibie miejscowego GOPS-u czy MOPS-u, jeśli znajduje się pod innym adresem). Dopuszcza się też dostarczenie dokumentów za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Wniosek o dodatek gazowy można też wypełnić i przesłać za pośrednictwem aplikacji mObywatel – po zalogowaniu należy przejść do zakładki Usługi i odszukać na wyświetlonej liście pozycję Dodatek gazowy (w domyślnym ustawieniu druga od końca), a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.