Kiedy dziecko ma poczucie, że jego potrzeby są ważne i dostrzegane przez dorosłych, a dom jest miejscem pełnym miłości i zaufania, zyskuje solidny fundament rozwoju w postaci poczucia bezpieczeństwa. W jaki sposób pomaga ono budować w sobie pozytywny obraz świata?
Na rozwój młodego człowieka długofalowy wpływ ma pewien najważniejszy, podstawowy zasób. Buduje on zdrową samoocenę, wiarę we własne możliwości i pozytywne relacje z innymi. Dzieci, które zostały w niego wyposażone, czują się akceptowane i kochane, patrzą w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Są bardziej odporne na przeciwności losu i potrafią czerpać radość z codziennych doświadczeń. Mowa o poczuciu bezpieczeństwa. To stan, w którym dziecko czuje się chronione, kochane i akceptowane. To nie tylko opieka czy fizyczna ochrona przed zagrożeniami, ale przede wszystkim emocjonalne wsparcie i zrozumienie. Kiedy dziecko ma poczucie, że jego potrzeby są ważne i dostrzegane przez dorosłych, a dom jest miejscem pełnym miłości i zaufania, zyskuje solidny fundament budowania pozytywnego obrazu świata.
Dzieci otoczone atmosferą bezpieczeństwa chętniej eksplorują otoczenie, podejmują nowe wyzwania i nie boją się popełniać błędów. Brak poczucia bezpieczeństwa może z kolei prowadzić do odczuwania lęków, niepewności, zniechęcenia i pesymizmu. Dziecko, które doświadcza niestabilności emocjonalnej ze strony bliskich czy ciągłej krytyki, może zacząć postrzegać świat jako miejsce nieprzyjazne i nieprzewidywalne, a nawet wrogie.