– Historia okazała niezwykle okrutna i zaskakująca. Kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że Polska i Niemcy będą ściśle współpracowały w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją – zdeklarował Donald Tusk i dodał, że przez wiele lat w Europie „trywialne interesy brały górę nad geopolitycznym rozsądkiem i wyobraźnią”.

Premier ocenił, że przyszłości Europy najważniejsze jest to, aby wyciągnąć wnioski z przeszłości. – Pierwszym naszym przykazaniem powinno być dbanie o jedność Europy w konfrontacji z agresywną polityką Rosji, i to w każdym wymiarze – podkreślił.

Zwiększenie produkcji sprzętu wojskowego i broni. Donald Tusk: To bezdyskusyjny priorytet

Szef polskiego rządu oświadczył, że Polska i Niemcy muszą wziąć na siebie wspólną odpowiedzialność za zmobilizowania UE na rzecz zwiększania możliwości obronnych Unii. – Chcemy tu być bardzo praktyczni i realistyczni – oznajmił i dodał, że dużo zwiększenie zdolności produkcyjnych sprzętu wojskowego i broni muszą nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

– To nie jest nasz wybór. Nie chcieliśmy żadnej konfrontacji, to jest konieczność. UE jest osiem razy większą gospodarką niż gospodarka rosyjska, mamy sześć razy większą populację niż Rosja. Nie ma żadnego powodu, abyśmy byli tak znacznie słabsi militarnie niż Rosja. To bezdyskusyjne priorytety – zdeklarował Donald Tusk.

Premier odniósł się również do protestów rolników, które mają miejsce w kilku państwach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce i w Niemczech. – Nie możemy lekceważyć ich argumentów. (…) Będę argumentował dziś podczas naszej roboczej kolacji, abyśmy znaleźli wspólne rozwiązanie na rzecz większej elastyczności jeśli chodzi o Zielony Ład, jak i import produktów żywnościowych z Ukrainy – podkreślił.

Historia nie wybaczyłaby nam, gdybyśmy nie potrafili dzisiaj – a symbolicznie Niemcy i Polska tutaj mogą dać najlepszy możliwy przykład – zbudować takiej Europy, tak solidarnej i tak zjednoczonej, która nie byłaby w stanie przeciwstawić się agresywnej polityce, agresywnych sąsiadów. Jestem przekonany, że wszyscy wyciągnęliśmy lekcję z historii w sposób właściwy i adekwatny – zakończył.

Donald Tusk w Berlinie. Olaf Scholz o Trójkącie Weimarskim

Wcześniej głos zabrał kanclerz Niemiec Olaf Scholz. – To dla mnie bardzo ważne, że możemy się razem spotkać. Polska i Niemcy są przyjaciółmi, choć nasze państwa łączy burzliwa historia. (…) Niezmierzone jest cierpienie, jakie my Niemcy wyrządziliśmy naszym polskim sąsiadom. To nasza niemiecka zbrodnia – rozpoczął kanclerz, podkreślając odpowiedzialność Niemiec za II wojnę światową.

Scholz podkreślił, że dziś Warszawa i Berlin działają wspólnie przeciw rosyjskiemu imperializmowi, który zagraża bezpieczeństwu Europy. – Bezpieczeństwo Polski, jest też naszym bezpieczeństwem. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Jakakolwiek relatywizacja gwarancji wzajemnej pomocy jest nieodpowiedzialna i służy jedynie Rosji – oświadczył niemiecki przywódca, odnosząc się do słów Donalda Trumpa.

Kanclerz mówił o „bezlitosnej wojnie w Ukrainie”. – Niemcy i Polska należą do krajów, udzielających największą pomoc Ukrainie. W przyszłości chcemy jeszcze więcej współpracować, zwłaszcza w odbudowie Ukrainy – zapewnił.

Olaf Scholz przypomniał, że Donald Tusk przyjechał do Berlina po wizycie w Paryżu. – Proponuję, abyśmy nadali nowego impetu Trójkątowi Weimarskiemu – podkreślił i dodał, że współpraca polsko-niemiecko-francuska jest konieczna dla rozwoju Europy.

Donald Tusk w Paryżu. Po południu poleciał do Berlina

Premier Donald Tusk gościł w poniedziałek w Paryżu, gdzie odbył rozmowy dwustronne z prezydentem Emmanualem Macronem. Po spotkaniu szef rządu RP mówił o konieczności współpracy w zakresie bezpieczeństwa, która leżała u podstaw Unii Europejskiej i NATO.

Lider Koalicji Obywatelskiej wspomniał również, że 10 lat temu zabiegał o powstanie tzw. unii energetycznej. – Mogę tylko powiedzieć, że energetyka, żywność i obronność są filarami wspólnego bezpieczeństwa Francji i Polski – stwierdził.

– Wierzę, że jesteśmy partnerami o pełnym wzajemnym zaufaniu i orientacji proeuropejskiej – powiedział z kolei prezydent Macron.

Po południu Donald Tusk poleciał do Berlina, gdzie odbył rozmowy z kanclerzem Olafem Scholzem

W Paryżu natomiast pozostali ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski, Annalena Baerbock oraz Stephan Sejourne, którzy spotkali się w stolicy Francji w ramach szczytu Trójkąta Weimarskiego – polsko-francusko-niemieckiej inicjatywy międzynarodowej powołanej do życia w 1991 roku.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version