– Paweł chciałby tego, abyśmy spotykając się co roku w miejscu jego tragicznej śmierci, myśleli o przyszłości – powiedział premier Donald Tusk. Przypomniał wydarzenia sprzed pięciu lat i zaapelował o Polskę „bez pogardy i nienawiści”.
– Pawle, przyrzekam to tobie, i myślę, że możemy to zrobić w imieniu nas wszystkich, że nie spoczniemy, dopóki nie będziemy pewni, że Polska, że polski naród będą wolni od pogardy i nienawiści, będą wolni od kłamstwa, że już nigdy złe słowo nie zabije żadnego uczciwego człowieka. Przyrzekamy to tobie – przekonywał premier.
Lider PO mówił, że „Paweł Adamowicz był zabijany nienawiścią, pogardą i złymi słowami przez wiele, wiele miesięcy”. – Dzisiaj staje przed nami wielkie pytanie, w jaką stronę pójdzie nasz naród? – podkreślał szef rządu. Wskazywał na „dziedzictwo Pawła Adamowicza”, które może okazać się silniejsze od zła, które „rozpleniło się w ostatnich latach w naszej ojczyźnie”.
Według szefa rządu „ta tragiczna i, zdawałoby się, bezsensowna śmierć” Adamowicza nadała bardzo jednak głęboki sens temu przekonaniu, że tak Gdańsk, jak i cała Polska „mogą i muszą być miejscem dla ludzi, którzy wyzbyli się pogardy i nienawiści”.
„Wciąż nie uporałam się z tą stratą”
Żona zmarłego Magdalena Adamowicza wspominała o uśmiechu, który na pewno pojawiłby się na twarzy jej męża. – Twoje zawsze uśmiechnięte serce przestało bić pięć lat temu. Polskie uśmiechnięte serca nigdy o tobie nie zapomną – zaznaczyła, apelując o brak obojętności.
Brat zmarłego Piotr Adamowicza cytował „twórczość, która w języku prawa karnego nazywa się publicznym pochwalaniem zbrodni zabójstwa”. Zaapelował do premiera Donalda Tuska o działania w sprawie hejtu w przestrzeni publicznej. Wspomniał o „deformie” wymiaru sprawiedliwości za czasu rządów Zjednoczonej Prawicy oraz skandalicznych wypowiedziach Jana Pietrzaka i Marka Króla na antenie TV Republika.
Znamy laureata nagrody im. Pawła Adamowicza
Wydarzenie poprzedziło ogłoszenie laureata trzeciej edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Laur jest „upamiętnieniem jego osoby, a także wartości, które wyznawał” – czytamy na stronie internetowej miasta Gdańsk.
Nagrodę otrzymało Stowarzyszenie na rzecz Ambasady Demokracji Lokalnej w Zavidovići, które działa na terenie Bośni i Hercegowiny. Organizacja powstała w 1996 roku, skupiając się na pomocy uchodźcom w wymiarze lokalnym i międzynarodowym oraz pomocy prześladowanym.
Śmierć Pawła Adamowicza
Włodarz Gdańska zmarł 14 stycznia 2019 roku w wyniku ataku nożownika dzień wcześniej. Adamowicz brał udział w gdańskim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Polityk wygłosił przemówienie na Targu Węglowym. Chwilę później, o godz. 20, został trzykrotnie ugodzony nożem przez recydywistę Stefana W. Atak spowodował rozległe obrażenia wewnętrzne prezydenta Adamowicza, co doprowadziło do śmierci.
17 stycznia trumna z ciałem zmarłego została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie w ciągu doby przybyło ok. 53 tys. mieszkańców Gdańska. Dzień później odbyła się msza żałobna, a następnie pogrzeb. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!