Co się stało: Samochód kobiety w związku z powodzią ugrzązł w przejściu podziemnym na terenie gminy Benetusser na wschodzie Walencji, gdzie spędziła aż trzy dni. Służby odnalazły ją żywą w sobotę. Po uwolnieniu z auta została natychmiast przewieziona do szpitala. Niestety, jej szwagierki, która również znajdowała się z nią w samochodzie, nie udało się uratować. Obrona Cywilna przekazała, że ciało drugiej kobiety znajdowało się obok uratowanej.
Powódź w Hiszpanii: Ulewne deszcze, które zaczęły padać w poniedziałek 28 padziernika, spowodowały w hiszpańskiej Walencji powódź, która zniszczyła mosty, zalała miejscowości mułem i odcięła je od wody oraz prądu. Doszło do ogromnych zniszczeń, wstrzymania ruchu pociągów, odcięcia autostrad i zamknięcia szkół. Zginęło co najmniej 210 osób. Ta liczba jednak prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, gdyż wiele osób jest zaginionych.
Największa tragedia w Hiszpanii od 1973 roku: Do usuwania skutków powodzi skierowano kolejnych 500 żołnierzy. W akcji poszukiwawczo-ratunkowej bierze udział w sumie 1700 żołnierzy. Pomagają oni usuwać skutki powodzi, wypompowują wodę z podziemnych tuneli i parkingów. Na pomoc powodzianom z małych miejscowości ruszyli mieszkańcy stolicy prowincji, miasta Walencja. Nie udało im się jednak dotrzeć do zalanych miasteczek i wsi, gdyż miejscowe władze, ze względów bezpieczeństwa, zamknęły drogi dla ruchu samochodowego w okolicy. To największa tego typu tragedia w Europie od trzech lat, a w historii Hiszpanii – od 1973 roku.
Czy sztuczna inteligencja może zastąpić synoptyków? Przeczytaj rozmowę Patryka Strzałkowskiego z ekspertem: „Dlaczego sztuczna inteligencja nie zastąpi synoptyków? Rozmawiamy z dyrektorem Centrum Modelowania IMGW”.
Źródła: Agencja EFE, El Confidencial, IAR