W piątek prezydent Andrzej Duda brał udział w uroczystości 40-lecia zwycięskiej obrony Krzyża w Miętnem koło Garwolina. Na przełomie 1983 i 1984 r. uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych protestowali przeciwko zdejmowaniu krzyży. Strajk zakończono na początku kwietnia 1984 r. po tym, jak krzyż zawieszono w bibliotece.

Zobacz wideo Borys Budka: Prezydent przy języku śląskim pomylił rzeczywistości

– W tej szkole próbowano przywrócić pełnego ducha laickiego w duchu komunizmu, w duchu narzucanym z Moskwy, życia, trwania, edukacji bez Boga. Młodzież się temu sprzeciwiła. To była bardzo specyficzna młodzież. To była młodzież w większości z polskich wiosek, w większości z bardzo tradycyjnych rodzin, w większości z rodzin głęboko wierzących, tych rodzin, które kiedyś nie pozwoliły na kolektywizację, bo polski chłop nie dał sobie zabrać ziemi. Wiara, ziemia, ojcowizna i tradycja, to było to, na czym polska wieś budowała swoją siłę – mówił Andrzej Duda.

– Z całego serca dziękuję Państwu za obronę krzyża wtedy, ale i teraz. Jakie to paradoksalne, że po 35 latach wolności od tego zwycięstwa w 1989 roku trzeba znowu myśleć o obronie krzyża, ale trzeba, bo on jest nam bardzo potrzebny. On jest częścią naszej tożsamości, czy to się komuś podoba, czy nie – dodał.

„Polska jest państwem świeckim”

Prezydent, mówiąc o obronie krzyża, najprawdopodobniej miał na myśli zarządzenie podpisane w maju przez prezydenta Rafaa Trzaskowskiego. Zakazuje ono m.in. eksponowania na ścianach stołecznych urzędów lub biurkach symboli religijnych. Urzędnicy mogą jednak nosić symbole np. w formie medalika.

„Każdy ma prawo do swojej wiary (lub jej braku). Także urzędnicy i urzędniczki. A każdy, kto przychodzi do urzędu załatwić swoją sprawę, ma prawo czuć się jak w neutralnym urzędzie. Po prostu. Nie dajmy się zwariować. Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję – stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka” – komentował wówczas Rafał Trzaskowski.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version