„Masz problemy z zasypianiem w nocy? Oto coś dla ciebie” — tak zaczyna się film, który trenerka medytacji Emily Kessler opublikowała na TikToku. Nagranie ma już ponad 150 tys. polubień.
W filmie Kessler dzieli się tym, co nazywa „naprawdę dziwnym sposobem na zasypianie, który wydaje się bezsensowny”. Twierdzi, że nietypowa metoda pomogła jej i „dosłownie każdej osobie, której o tym opowiedziała”.
Sposób jest następujący: kiedy leżysz w łóżku i próbujesz zasnąć, weź kilka głębokich oddechów i zacznij wizualizować sobie dom, który dobrze znasz — ale nie swój własny. Następnie wyobraź sobie, jak wchodzisz do budynku i oglądasz po kolei każdy pokój, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły.
Kessler mówi, że sama wyobraża sobie stary dom swojej babci i zawsze zasypia „zanim nawet zdąży wejść po schodach na górę”.
Co na to eksperci?
Rex Isap, ekspert ds. snu w Happy Beds, powiedział „Newsweekowi”, że chociaż ten sposób może nie sprawdzić się u każdej osoby, podoba mu się, że wykorzystuje wizualizację.
— Wizualizacja była przedmiotem wielu badań dotyczących snu. Udowodniono, że zmniejsza niepokój i pomaga się odprężyć. To dwa czynniki, które są naprawdę ważne dla jakości snu. Dlatego uważam, że metoda może być skuteczna w wielu przypadkach — mówił Isap.
Kessler powiedziała „Newsweekowi”, że o metodzie na zasypianie usłyszała wiele lat temu. Sztuczka od razu utkwiła jej w pamięci. — Używam jej od lat — zapewniała.
— Jej skuteczność jest niebywała! Ten sposób działa, bo pozwala zająć nasz świadomy umysł czymś znajomym i bezpiecznym. Dzięki temu przestajemy myśleć o rzeczach, które nas stresują lub wywołują niepokój i łatwiej zapadamy w sen — tłumaczyła Kessler.
Jak skutecznie wizualizować?
Jak zauważył Isap, „diabeł tkwi w szczegółach”. — Skupienie się na detalach wystroju domu, takich jak klamki, zasłony i obrazy, sprawi, że wizualizacja będzie o wiele bardziej wciągająca. Im bardziej szczegółowy jest obraz w głowie, tym skuteczniej rozprasza on uwagę. Nie będziesz w stanie martwić się pracą lub innymi codziennymi stresami, jeśli jesteś pochłonięty oglądaniem szczegółów aranżacji domu — wyjaśnił.
Wybór odpowiedniego domu do wizualizacji jest również ważny. Kessler poradził ludziom, aby nie myśleli o swoich własnych domach, bo w dobrze znane przestrzenie mogą często „budzić stresujące wspomnienia związane z określonymi pokojami lub przedmiotami.
— Kluczowe jest, żeby wizualizowany dom przywoływał pozytywne, kojące obrazy — radził Isap. — Dom, który wydaje się przerażający, chaotyczny lub kojarzy się negatywnie, może powodować napięcie i niepokój, które nie sprzyjają odpoczynkowi.
Jeśli żaden znany ci dom nie spełnia tych warunków, Kessler sugeruje wybranie innej lokalizacji, takiej jak sklep spożywczy, lotnisko, centrum handlowe, malownicza trasa samochodowa czy szlak turystyczny.
Co zrobić, jeśli sztuczka nie zadziała?
Są jednak ludzie, na których sztuczka po prostu nie zadziała, „i to jest w porządku” — powiedział Isap. Jeśli na przykład masz trudności z wyraźną wizualizacją domu, próba wymuszenia tego może wywołać stres.
— Istnieje wiele innych sposobów na zaśnięcie, które można wypróbować. Możesz na przykład wykonywać ćwiczenia oddechowe lub słuchać uspokajających dźwięków — wymieniał Isap.
— W zeszłym roku zauważyliśmy duże zainteresowanie różowym i brązowym szumem na TikToku. Dźwięki te działają dobrze na wiele osób, ponieważ maskują hałasy z zewnątrz i naśladują odgłosy natury — wskazał ekspert.
Kessler zaleciła zapoznanie się z sekcją komentarzy do swojego filmu, która według niej stała się „skarbnicą sposobów na łatwiejsze zasypianie, lepszy sen i budzenie się bardziej wypoczętym”.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”