W 2024 roku egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany po raz szósty. Pierwszy raz uczniowie zmierzyli się z nimi w 2019 roku po reformie edukacji, która usunęła gimnazja, przywracając jednocześnie ośmioklasową szkołę podstawową. 

Egzamin obejmie wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów: języka polskiegomatematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty 2024: Język polski

We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego. Zgodnie z harmonogramem CKE egzamin ten trwał 120 minut. Zakończył się o g. 11.

Części zdających przysługuje wydłużony czas trwania egzaminu – 180 minut. Z takiej formy pomocy mogą skorzystać uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

Rozwiązania wszystkich egzaminów będziemy publikować każdego dnia w Interii. Odpowiedzi autorstwa naszych ekspertów będą codziennie po godz. 13 w raporcie specjalnym „Egzamin ósmoklasisty 2024”.

Egzamin ósmoklasisty 2024: Język polski. Pierwsze komentarze

Jak dowiedziała się Interia od jednej z maturzystek, tekstem źródłowym na egzaminie ósmoklasisty były „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Z kolei temat rozprawki dotyczył pomagania innym.

„’Kamienie na szaniec’ to najprostsza lektura na egzamin ósmoklasisty ever”, „egzamin był tak nudny, że nie da się z niego robić memów” – czytamy w komentarzach w mediach społecznościowych. 

„Może to głupie, ale dziś miałem sen – 'Kamienie na szaniec’, więc może się sprawdzi” – napisał kilkanaście godzin przed egzaminem jeden z uczniów.

Egzamin ósmoklasisty 2024: Reakcje uczniów

– Temat rozprawki był bardzo przyjemny – mówi Interii Sonia, uczennica z Krakowa. I przyznaje, że „Kamienie na szaniec” nie należą do jej ulubionych lektur.

– Był stres, ale generalnie dość proste – dodaje na gorąco. 

– Nasza pani polonistka dobrze nas przygotowała, więc egzamin był dla mnie generalnie łatwy – podkreśla z kolei Mikołaj. – Trudniejsze były jedynie zadania z gramatyki i ortografii, ale odpowiedziałem na wszystkie polecenia. Mam nadzieję, że dobrze – dodaje ósmoklasista z Niepołomic.

Jak relacjonuje, wśród tematów nie było zaproszenia tylko ogłoszenie. – Jeśli chodzi o wypracowanie, to wybrałem opowiadanie, w którym odniosłem się do postaci Jacka Soplicy z „Pana Tadeusza”. Napisałem, że wspólnie wywołaliśmy powstanie – powiedział Mikołaj.

Marzysz o świetnym wyniku? Dobrym sposobem na przygotowanie się do egzaminu jest rozwiązywanie zadań z arkuszy z poprzednich lat.

Wszystkie najważniejsze informacje wraz z rozwiązaniami egzaminów tuż po ich zakończeniu znajdziesz w raporcie specjalnym „Egzamin ósmoklasisty 2024”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version