Elon Musk w niedzielę późnym wieczorem wylądował na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Pierwszą informację o tym, że amerykański miliarder weźmie udział w sympozjum w Krakowie i ceremonii w byłym KL Auschwitz w ramach wydarzenia organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie (EJA) przekazał w czwartek Bloomberg. W piątek potwierdził to wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.
A. Szejna: Elon Musk zapowiedział udział w konferencji w Krakowie i Auschwitz
Szejna poinformował też, że jako wiceszef MSZ będzie obecny na kongresie. Może będą też inni politycy, przedstawiciele rządu – dodał. Podkreślił, że ważne jest przede wszystkim samo wydarzenie w kontekście walki z antysemityzmem, rasizmem i hejtem. Myślę, że to chyba jest powód, dla którego wśród gości zaproszonych, którzy potwierdzili obecność, jest pan Musk – powiedział Szejna.
Wszyscy dostrzegają, jak wielkim zagrożeniem dla demokracji, praw człowieka, dla UE jest nacjonalizm, populizm, rasizm, i wszelkie przejawy ksenofobii, nienawiści człowieka do człowieka – zaznaczył Szejna. Według nieoficjalnych doniesień miliarder miał spotkać się z Lechem Wałęsą, jednak spotkanie nie dojdzie do skutku. Z informacji portalu onet wynika, że na przeszkodzie stanęły problemy zdrowotne byłego prezydenta.
Elon Musk weźmie udział w sympozjum poświęconym antysemityzmowi
Elon Musk ma wziąć udział w dyskusji z amerykańskim prawicowym publicystą Benem Shapiro podczas sympozjum w Krakowie na temat antysemityzmu w internecie, a także w ceremonii w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz w dniach 22-23 stycznia. Wydarzenie organizowane jest z okazji przypadającego tydzień później Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.
Agencja przypomniała, że Musk już jesienią 2023 r. wstępnie zgodził się odwiedzić obóz podczas dyskusji na żywo z szefem EJA rabinem Menachemem Margolinem. Musk mierzył się wówczas z oskarżeniami o antysemityzm, kiedy zgodził się z anonimowym użytkownikiem platformy X twierdzącym, że społeczności żydowskie promują „nienawiść przeciwko białym” i odpowiadają za sprowadzanie „hord mniejszości, które zalewają kraj”.
Jego wpis został potępiony przez Biały Dom, a w reakcji szereg dużych reklamodawców, w tym m.in. koncern Disneya, ogłosiło bojkot platformy. Musk przyznał później, że jego wypowiedź była „jedną z najgłupszych rzeczy” jaką zrobił.
Poseł PiS zwrócił się do Elona Muska. Chodzi o Wąsika i Kamińskiego
„Drogi Elonie Musku, zaraz po wizycie w Auschwitz, zapraszamy Cię w imieniu Wolnych Polaków do więzień w Radomiu i Ostrołęce, gdzie przetrzymywani są polscy parlamentarzyści. Po raz pierwszy od 1989 roku mamy w Polsce więźniów politycznych” – napisał na X Przemysław Czarnek, oznaczając w swoim poście konto właściciela platformy mediów społecznościowych. – „Niech świat usłyszy, jak nowa koalicja rządowa łamie prawo na każdym kroku zaledwie w miesiąc po przejęciu władzy. Trwa atak na polskie media, sądy i szeroko rozumianą wolność” – zaapelował w dalszej części wpisu poseł PiS i dołączył zdjęcia solidarycy z wizerunkami Wąsika i Kamińskiego.