W piątek zwołano posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego przedyskutowano rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z 17 stycznia, które zakłada ograniczenie lekcji religii do jednej jednostki w tygodniu i nakaz organizowania jej jako pierwszych lub ostatnich zajęć w planie lekcyjnym dnia.
Trzy dni później na stronie KEP pojawiło się oświadczenie, będące podsumowaniem obrad komisji. W podpisanym nazwiskiem sekretarza KWK KEP ks. Tomasza Kopiczki komunikacie czytamy, że podczas obrad wyrażono „stanowczy protest„, a działanie rządu nazwano „bezprawnym”. W uzasadnieniu wskazano, że w sprawie treści rozporządzenia nie osiągnięto porozumienia z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, co jest wymogiem ustawowym.
Spór o lekcje religii. KEP mówi o dyskryminacji
KEP przekonuje, że umieszczenie religii na pierwszej lub ostatniej jednostce lekcyjnej „godzi w prawa uczniów i katechetów” i jest „przejawem dyskryminowania nauczycieli religii, którzy spełniają wszelkie wymogi przepisane prawem, aby pracować na równych zasadach z innymi nauczycielami”.
„Komisja Wychowania Katolickiego KEP w porozumieniu z Dyrektorami Wydziałów Katechetycznych w Polsce przekazuje wyrazy wsparcia i głębokiej troski dla wszystkich zaangażowanych w nauczanie religii w szkołach. Zarówno Komisja Wychowania jak i dyrektorzy dołożą wszelkich starań, aby chronić wszystkich posłanych do nauczania religii w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem osób świeckich” – czytamy w oświadczeniu.
Podkreślono też, że komisja wspiera inicjatywy medialne i społeczne, które promują „prawdziwe oblicze lekcji religii, ofiarnej pracy katechetów i odpowiedzialnej postawy rodziców”. Cała sytuacja została określona mianem „trudnego i zaskakującego wyzwania”.
Religia w szkole. Episkopat mówi o „dyskryminacji”
Sprawa lekcji religii w nowym roku szkolnym 2025/2026 była konsultowana z Kościołem, ale strony do końca nie potrafiły dojść do porozumienia. KEP wyraził stanowczy sprzeciw wobec redukcji katechezy do jednej godziny tygodniowo oraz pomysłu, by lekcje religii były umieszczane na początku lub końcu siatki zajęć, uważając go za dyskryminujący.
W ramach poszukiwania kompromisu, strona kościelna proponowała stopniową, rozłożoną w czasie, redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów.
Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Uczeń może chodzić na religię albo etykę, na oba te przedmioty lub na żaden.
Nowe rozporządzenie MEN dotyczące lekcji religii wejdzie w życie 1 września 2025 r.