O co chodzi: Przez najbliższe pół roku Polska będzie stała na czele UE i kierowała jej pracami. O północy rozpoczęła się polska prezydencja. Stery we Wspólnocie Warszawa przejęła od Budapesztu. Polska po raz drugi objęła przewodnictwo w Unii. Po pierwszy sprawowała je w drugiej połowie 2011 roku. Z tej okazji europejscy liderzy zwrócili się do Donalda Tuska po polsku.
Scholz zwrócił się do Tuska po polsku: Olaf Scholz napisał na X: „Wraz z nowym rokiem rozpoczyna się prezydencja Polski w Radzie UE. W tych czasach pełnych wyzwań pracujemy razem na rzecz silnej Europy. Drogi Donaldzie Tusku, robimy to, stojąc ramię w ramię jako dobrzy przyjaciele„. Również po polsku do Tuska zwróciła się Roberta Metsola, która zamieściła wspólne zdjęcie z premierem Polski: „Nowy rok, nowa prezydencja w Radzie UE. Mój przyjacielu Donaldzie Tusku, życzę Tobie i polskiej prezydencji w Radzie UE wszystkiego najlepszego na nadchodzące sześć miesięcy. Jestem przekonana, że Twoje przywództwo wzmocni wizję i działanie naszej Unii. Nie mogę się doczekać bliskiej współpracy” – napisała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Kilka słów od von der Leyen: Kilka słów do Tuska skierowała także Ursula von der Leyen, choć ona po polsku zdecydowała się jedynie przywitać. „Cieszę się, że polska prezydencja skupia się na bezpieczeństwie naszej Unii, we wszystkich jego wymiarach. W pierwszej połowie 2025 roku zamierzamy uruchomić wiele ważnych inicjatyw. Jestem więc wdzięczna, że mamy po swojej stronie polską determinację i europejskiego ducha” – dodała już po angielsku.
Prezydencję Polski skomentował też Wołodymyr Zełenski: „Gratuluję Polsce 25-lecia w Unii Europejskiej i rozpoczęcia prezydencji w radzie wspólnoty” – napisał Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że prezydencja Polski spowoduje wzmocnienie Europy. „Ukraina jest gotowa do owocnej współpracy na rzecz naszego wspólnego rozwoju – wszystkich narodów Europy, a także bezpieczeństwa Ukrainy i każdego narodu europejskiego” – czytamy. Zełenski wyraził też nadzieję na postępy w negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.
Polska prezydencja w UE: Przez sześć miesięcy przedstawiciele polskich władz będą nadawać ton pracom Unii. Będą przygotowywać spotkania grup roboczych, czyli ekspertów z 27 krajów, ambasadorów i ministrów. To kraj sprawujący prezydencję decyduje, jakie tematy trafiają na posiedzenia ministrów wszystkich krajów – może albo przyspieszać prace, albo je opóźniać. Także prezydencja odpowiada za prowadzenie negocjacji nad przepisami, proponowanie kompromisów, by przełamać impas.
Przeczytaj także tekst Izabeli Alberczyk: „Donald Tusk złożył życzenia noworoczne i obietnicę. 'To będzie polski rok'”.
Źródła: Olaf Scholz, Roberta Metsola, Ursula von der Leyen (X), IAR