W czwartek 25 kwietnia o godzinie 9:00 rozpoczyna się drugi dzień posiedzenia Sejmu. Zaplanowano wystąpienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat kierunków polskiej polityki zagranicznej.

Zobacz wideo
Hołownia kontra Przyłębska. „Nie wykonam postanowienia”

Wystąpienie Radosława Sikorskiego w Sejmie. Wysłucha go między innymi prezydent Andrzej Duda 

Szef polskiej dyplomacji ma mówić przede wszystkim o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, Unii Europejskiej, NATO, relacjach transatlantyckich, relacjach z Chinami oraz najbliższymi sąsiadami Polski. W wystąpieniu ministra nie zabraknie wątków dotyczących wojny w Ukrainie oraz odbudowy tego kraju ze zniszczeń wojennych. Część swojego wystąpienia Radosław Sikorski zamierza też poświęcić Rosji – działalności dezinformacyjnej tego kraju i jak temu przeciwdziałać. Będzie też mowa o sytuacji na Bliskim Wschodzie w kontekście Izraela i sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. Szef MSZ przedstawił założenia swojego wystąpienia prezydentowi oraz sejmowej komisji spraw zagranicznych. Z informacją zapoznał się też rząd.

Wystąpienie Radosława Sikorskiego ma potrwać 75 minut. Następnie odbędzie się debata średnia, na którą przeznaczono 240 minut. Klubowi Prawa i Sprawiedliwości przysługują w niej 92 minuty, Koalicji Obywatelskiej 77 minut, PSL-owi i Polsce 2050 po 19 minut. Lewica będzie miała do dyspozycji 16 minut, Konfederacja 12, Kukiz’15 – 5.

Wystąpienia ministra o kierunkach polskiej polityki zagranicznej wysłucha prezydent Andrzej Duda oraz akredytowani w Polsce przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Obrady Sejmu. Posłowie zajmą się zmianami w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym

W środę rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie wysłuchali między innymi informacji ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej w 2023 roku.

Izba rozpoczęła też prace nad zmianami w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Poselski projekt nowelizacji ustawy o TK oraz projekt wprowadzający te przepisy określają zasady i organizację działania tej instytucji. Obrady rozpoczęły się od przeprowadzenia drugiego czytania rządowego projektu nowelizacji ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej. Ma to związek z kształtem Rady Ministrów. Sejm będzie też kontynuował prace nad projektem ustawy o nadaniu śląskiemu statusu języka regionalnego. Na czwartek zaplanowano wspomnianą dyskusję nad informacją ministra spraw zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w tym roku.

W piątek izba zajmie się poselskim projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Projekt Polski 2050 zakłada między innymi „odchudzenie” Rad Nadzorczych państwowych spółek. Ma w nich też nie być urzędników administracji rządowej i samorządowej. Ustawa przewiduje też powołanie Komitetu Dobrego Zarządzania, który ma dbać o jakość kadry zarządzającej spółkami oraz opiniować kandydatury na te stanowiska. Wynagrodzenia członków zarządów mają być jawne.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version