Grzegorz Braun zamieścił na portalu X wideo, na którym widać grupę osób ściągającą flagę Ukrainy z masztu na Kopcu Kościuszki w Krakowie. We wpisie poseł Konfederacji napisał, że flaga znajdowała się w „niewłaściwym miejscu”, a on, jako „uczciwy znalazca”, przekazuje ją do konsulatu w Krakowie. Swój wpis Braun opatrzył tagami „Stop ukrainizacji Polski”, „drużyna Brauna” i „żeby Polska była Polsk”.

Kraków. Policja zajmuje się sprawą kradzieży ukraińskiej flagi z Kopca Kościuszki

Informacj o zajściu na Kopcu Kościuszki Gazeta.pl potwierdziła w krakowskiej policji. Jak nas poinformowano, policjanci interweniowali po zgłoszeniu dotyczącym kradzieży ukraińskiej flagi i uszkodzenia masztu. Po ustaleniu okoliczności zajścia funkcjonariusze przekażą zebrany materiał dowodowy do prokuratury. 

Zobacz wideo Grzegorz Schetyna: Musimy stanąć na głowie, by 60 tysięcy wolne od podatku znalazło się w budżecie na 2025 rok

O zawiadomieniu policji informuje w komunikacie Małopolski Urząd Wojewódzki. „W związku z informacją, że poseł Grzegorz Braun usunął z Kopca Kościuszki flagę Ukrainy, służby prawne Wojewody Maopolskiego zwrócą się do Komendy Wojewódzkiej Policji o ocenę tych działań z punktu widzenia przestrzegania norm prawnych” – napisano. Urząd przypomina okoliczności, w jakich na Kopcu Kościuszki pojawiła się flaga. Walne zgromadzenie Komitetu Kopca Kościuszki przyjęło uchwałę w tej sprawie 4 kwietnia 2022 roku. Była to reakcja na atak Rosji na Ukrainę. Komitet podkreślał, że „Tadeusz Kościuszko – bohater światowej sławy był szermierzem idei niepodległości narodów, walczył o suwerenność Rzeczypospolitej, w granicach której od kilku stuleci znajdowała się Ukraina”. „Łączy nas wspólna przeszłość i wspólne dziedzictwo kulturowe, które niszczy wojna. Naród ukraiński walczy teraz o swą wolność, 'to – jak pisał Kościuszko – najsłodsze dobro, którego człowiek na ziemi kosztować może'” – podkreślono.

„Nie mogła tu nie zawisnąć flaga Ukrainy”

Komitet przypominał wówczas, że na Kopcu znajduje się przede wszystkim flaga Polski, ale 4 lipca także flaga Stanów Zjednoczonych, a 14 lipca Francji. „W obecnym czasie rosyjskiej agresji na suwerenne państwo ukraińskie nie mogła tu nie zawisnąć flaga Ukrainy. Na tym naszym narodowym pomniku jest ona symbolicznym wyrazem oczywistej solidarności nas Polaków z Ukraińcami, obywatelami niepodległego Państwa, których niesprawiedliwie spotkało nieszczęście wojny” – podkreślono. 

Komitet we wtorek po południu zabrał głos w sprawie incydentu. Zamieszczone na stronie internetowej oświadczenie, pod którym podpisał się prof. dr hab. Piotr Dobosz, Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, zamieszczamy w całości poniżej.

„W dniu 4 czerwca 2024 r. doszło do bezprawnego uszkodzenia masztu na Kopcu Kościuszki w Krakowie i zaboru wiszącej na nim flagi Ukrainy. Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, nawiązując do idei Tadeusza Kościuszki walczącego o wolność wielu Narodów, podjął decyzję o zawieszeniu flagi ukraińskiej w ramach solidarności z walczącą bohatersko Ukrainą. Motywy wskazanej decyzji o umieszczeniu flagi na Kopcu Kościuszki zostały zamieszczone na stronie internetowej Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. Bezprawny akt uszkodzenia masztu i zaboru flagi przeciwstawia się wartościom, które uosabia Postać i Życie Tadeusza Kościuszki” – czytamy.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version