Lista sposobów na „detoksykację” organizmu wydaje się nie mieć końca: od soków warzywnych, po sauny i specjalne herbaty ziołowe. Czy jednak wszystkie te metody są skuteczne?

„Herbaty oczyszczające” stają się dużym trendem na TikToku. Popularny film na ten temat opublikowała Ani B na swoim kanale @anibaaaby. Podaje w nim przepis na ziołową herbatkę, którą nazywa Glowy Girl Tea.

W filmiku Ani mówi: — Jako dziewczyna z zaburzeniami równowagi hormonalnej spowodowanymi przez zespół policystycznych jajników, muszę codziennie regulować moje hormony. W przeciwnym razie dostanę szalonego trądziku hormonalnego, będę bardzo opuchnięta i wzdęta.

Jej napar zawiera organiczną miętę zieloną, mniszek lekarski i liście flaszowca miękkociernistego. Ma pomóc w „usunięciu wszystkich toksyn z organizmu”.

Inny przykład — wideo autorstwa @tiffanyroseknows z 14 października, z 4 milionami wyświetleń. Jego autorka twierdzi, że zielona herbata z cytryną i naturalnym miodem pomoże „zmniejszyć stan zapalny w organizmie i wzdęcia oraz schudnąć 10 kg”.

Z kolei @purelyayurveda w filmiku, który osiągnął 664 tys. wyświetleń, poleca herbatę z mniszka lekarskiego „do detoksykacji wątroby”, twierdzi też, że pomaga ona kobietom w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie.

„Newsweek” postanowił porozmawiać z dietetykami i zielarzami, aby dowiedzieć się, czy herbaty detoksykacyjne są skuteczne.

— Herbaty oczyszczające są często sprzedawane jako naturalne środki na odchudzanie, lepsze trawienie i poprawę ogólnego stanu zdrowia. Jednak ich skuteczność w osiąganiu tych celów może być minimalna — powiedziała „Newsweekowi” Layla Gordon, z Layla Gordon Nutrition.

Wyjaśniła, że detoksykacja to naturalny proces eliminacji toksyn z organizmu.

— Wątroba i nerki są głównymi organami zaangażowanymi w detoksykację; na przykład wątroba filtruje krew, rozkładając szkodliwe substancje na mniej toksyczne związki, które mogą być wydalane przez nerki lub jelita. Skóra jest również głównym źródłem wchłaniania i detoksykacji — tłumaczyła.

Gordon powiedział, że ważne jest, aby w miarę możliwości wspierać te procesy dietą i stylem życia. Zaleciła utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, spożywanie zdrowej żywności, takiej jak owoce i warzywa, regularne ćwiczenia, wystarczającą ilość snu i ograniczenie narażenia na szkodliwe toksyny.

Dodała, że pomocne może być włączenie do diety pokarmów i suplementów wspomagających wątrobę, podając jako przykłady warzywa liściaste, buraki i ostropest plamisty.

Tłumaczyła, że niektóre ziołowe mieszanki mogą zawierać składniki o potencjalnych korzyściach zdrowotnych, takie jak zielona herbata, która zawiera przeciwutleniacze lub mięta, o której wiadomo, że wspomaga trawienie.

— Pijąc herbaty ziołowe, utrzymujemy lepsze nawodnienie i spożywamy zdrowe składniki, takie jak imbir, pokrzywa i rumianek. To korzystniejsze dla zdrowia niż soki owocowe i napoje gazowane — podkreślała.

Choć Gordon nie zaleca herbat detoksykacyjnych jako „kluczowego elementu diety”, powiedziała, że można je stosować „jako część ogólnej strategii na rzecz lepszego zdrowia”.

— Oprócz toksyn, które tworzymy podczas naszych własnych procesów metabolicznych, w dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na tysiące toksyn środowiskowych. Nasze ciała nie są zaprojektowane, aby sobie z nimi radzić — powiedziała „Newsweekowi” Hannah Charman, zielarka z Physic Health.

— Z biegiem czasu może to wpływać na zdolność organizmu do optymalnego funkcjonowania i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych— dodała.

Charman powiedziała, że regularne picie herbat oczyszczających w połączeniu z ograniczeniem ekspozycji na źródła toksyn — na przykład poprzez spożywanie żywności ekologicznej lub stosowanie naturalnych produktów kosmetycznych — może wesprzeć procesy detoksykacji naszego organizmu.

— Ostropest plamisty jest znakomitym ziołem. Zawiera sylimarynę i sylibinę. Wykazano, że oba te składniki zwiększają poziom glutationu w komórkach wątroby, co pomaga chronić je przed uszkodzeniem przez wolne rodniki podczas detoksykacji — tłumaczyła.

Charman powiedział, że herbaty detoksykacyjne są „bezpieczne i korzystne” dla większości ludzi, ale odradziła ich przyjmowanie w ciąży, podczas karmienia piersią lub prób poczęcia dziecka.

Dodała, że najlepiej byłoby zasięgnąć porady zielarza medycznego „przed rozpoczęciem jakiegokolwiek reżimu detoksykacji” w przypadku złego samopoczucia, przewlekłego zmęczenia lub leczenia raka.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version