W środę 8 maja Sąd Okręgowy w Sztokholmie uznał Gretę Thunberg za winną niepodporządkowania się nakazom policji podczas dwóch marcowych protestów. Aktywistka przyznała się do niewykonania poleceń funkcjonariuszy, ale zaprzeczyła, jakoby popełniła przestępstwo.

Zobacz wideo Sławomir Broniarz: Nie ma miejsc pracy dla nauczycieli

Sztokholm. Sąd skazał aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg

Jak donosi BBC, Thunberg została ukarana grzywną w wysokości 6000 koron szwedzkich (ponad dwa tysiące złotych). Nakazano jej również zapłacenie dodatkowych 1000 koron (ponad 300 złotych) odszkodowania. Po rozprawie aktywistka określiła orzeczenie jako „absurdalne”. Zapytana w sądzie, dlaczego nie podporządkowała się poleceniom policji, odparła, że „to był nagły wypadek i nadal jest, a w nagłych wypadkach wszyscy mają obowiązek działać”. – Po raz kolejny myślę, że jest boleśnie jasne, jak absurdalne jest, że to pokojowi protestujący przeciwko zmianom klimatycznym, tacy jak my, młodzi, spotykają się z represjami i są karani w sądzie za działanie przeciwko temu niezwykle śmiercionośnemu systemowi. I za próbę zmiany stanu rzeczy – powiedziała w rozmowie z BBC. Dodała też, że społeczeństwo obecnie zmierza „w złym kierunku, ku bardzo niestabilnej i niebezpiecznej przyszłości”. – To pokazuje, że nasze prawa, które powinny nas chronić, tego nie robią – stwierdziła.

Zarzuty pojawiły się po tym, jak Thunberg wraz z niewielką grupą aktywistów zablokowała główne wejście do szwedzkiego parlamentu w proteście przeciwko „politycznej bezczynności rz±du w sprawie kryzysu klimatycznego”. Blokada spowodowała problemy dla polityków próbujących dostać się do budynku. Ostatecznie weszli oni jednak bocznymi wejściami, a Thunberg i inni protestujący zostali siłą usunięci przez policjê sprzed parlamentu.

Greta Thunberg w rękach policji. „Została oficjalnie aresztowana”

To już kolejne problemy aktywistki w ostatnim czasie. Na początku kwietnia informowaliśmy o zatrzymaniu Thunberg przez holenderską policję. Szwedka uczestniczyła wtedy w demonstracji, podczas której blokowano autostradę A12, prowadzącą do Hagi. Droga została zablokowana na kilka godzin przez aktywistów, którzy żądali od holenderskiego rządu zniesienia wszystkich dotacji do paliw kopalnych. Oprócz Thunberg zatrzymano także dziesiątki innych protestujących. 

Greta Thunberg stała się znana w 2018 roku, gdy rozpoczęła protest przed gmachem szwedzkiego parlamentu, domagając się zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Protestowała również w Londynie oraz pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a w 2019 roku wzięła udział w szczycie klimatycznym ONZ w Stanach Zjednoczonych.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version