O przejęciu śmigłowca Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) informuje Reuters. W najnowszej depeszy czytamy, że maszyna została przechwycona po tym, jak doszło do awaryjnego lądowania. To miało miejsce na obszarze kontrolowanym przez islamistyczną grupę Asz-Szabab – wynika z relacji urzędnika wojskowego, na którego powołuje się agencja. Powodem lądowania była najprawdopodobniej usterka techniczna silnika.

Śmigłowiec wystartował z miasta Beledweyne w środkowej Somalii, a następnie musiał lądować w pobliżu wioski Hindhere, która graniczy z regionem Galguduud. To właśnie z tego regionu transportowano kilku rannych żołnierzy i środki medyczne. Na pokładzie znajdowało się także dwóch Somalijczyków i pięciu obcokrajowców – członków załogi. 

Somalia: Porwanie śmigłowca ONZ przez islamskich bojowników

Reuters, powołując się na dwa anonimowe źródła ONZ, pisze, że śmigłowcem podróżowało w sumie dziewięciu pasażerów. Jak czytamy, bojownicy schwytali sześć osób, los pozostałych nie jest znany. Agencja AP donosi natomiast, że jeden z pasażerów miał zostać zabity, gdy podjął próbę ucieczki.

Misja wsparcia ONZ w Somalii potwierdziła jedynie, że doszło do incydentu. W komunikacie uściślono, że przechwycony został śmigłowiec zakontraktowany do pracy przez ONZ.

Terrorystyczna grupa zbrojna Asz-Szabab powiązana jest z Al-Kaidą i od 2006 roku prowadzi w Somalii rebelię przeciwko rządowi. Bojownicy chcą przejąć władzę i rządzić zgodne ze ścisłą interpretacją islamskiego prawa szariatu. W 2010 roku władzom udało się usunąć bojowników z kilku obszarów, ale ci wciąż kontrolują tereny w środkowej i południowej części kraju – atakują cywilów i placówki wojskowe. 

Śmigłowiec ONZ przechwycony w Somalii. Trwa akcja ratunkowa

Reuters podkreśla, że władze Somalii nie odpowiedziały dotąd na prośbę o komentarz w sprawie przechwycenia maszyny ONZ. Z kolei ONZ przekazało, jak donosi Al Jazeera, że wszystkie loty w okolicy zostały zawieszone do odwołania.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział reporterom w Nowym Jorku, że trwają obecnie działania ratunkowe. Dodał, że dla bezpieczeństwa osób obecnych na pokładzie porwanego śmigłowca nie zdradzi obecnie więcej szczegółów.

W kontekście konfliktu grupy zbrojnej z władzami Somalii ważne jest, że w połowie grudnia – po akcji wojsk kraju i sił USA, zginął jeden z liderów Asz-Szabab – Maalim Ayman. Informował o tym jeden z ministrów Daud Aweis. Zabity Ayman odpowiadać miał m.in. za przeprowadzenie w regionie wielu ataków terrorystycznych.

Źródła: Reuters, Al Jazeera, AP, Interia

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version