Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przewiózł trzech Izraelczyków: W sobotę 1 lutego rano Hamas zwolnił kolejnych zakładników. To Yarden Bibas i Ofer Kalderon, który ma także obywatelstwo francuskie zostali przekazani urzędnikom Czerwonego Krzyża w mieście Khan Younis na południu Stefy Gazy. Keith Siegel, obywatel USA i Izraela, został przekazany w porcie morskim w mieście Gaza.
Izrael zwolnił grupę Palestyńczyków: Kilka godzin później, w ramach wymiany, zwolniono 183 palestyńskich więźniów i zatrzymanych. 150 osób wróciło do Strefy Gazy, a 32 zostały przewiezione autobusami do Ramallah na okupowanym Zachodnim Brzegu. Uwolnionych witał na miejscu tłum Palestyńczyków. – Czuję radość pomimo podróży pełnej trudności, którą przeżyliśmy – powiedział Ali Al-Barghouti, którego cytuje Reuters. Mężczyzna odsiadywał dwa wyroki dożywocia w izraelskim więzieniu.
Zawieszenie broni obowiązuje od 19 stycznia: Od tego czasu uwolniono w sumie 18 izraelskich zakładników. Los pozostałych 79 osób, uprowadzonych 7 października 2023 roku, wciąż pozostaje nieznany. Izrael twierdzi, że 45 z nich wciąż żyje. Izrael z kolei uwolnił 583 palestyńskich więźniów i zatrzymanych, w tym bojowników odsiadujących wyroki dożywocia za śmiertelne ataki, a także niektórych zatrzymanych podczas wojny. Premier Izraela ma spotkać się we wtorek, 4 lutego, z prezydentem USA Donaldem Trumpem, aby omówić zawieszenie broni w Strefie Gazy i możliwą normalizację stosunków z Arabią Saudyjską w ramach powojennego porozumienia. Netanjahu to pierwszy zagraniczny przywódca zaproszony do Białego Domu przez rozpoczynającego drugą kadencję prezydenta Donalda Trumpa.
Czytaj również: „Ogromny kryzys w Strefie Gazy. Izrael otworzy przejście graniczne w Rafah dla Palestyńczyków”.
Źródła: BBC, Reuters, IAR