W poniedziałek (4 marca) francuski parlament przegłosował wpisanie do konstytucji prawa do przerwania ciąży. Zdaniem zagranicznych mediów to pierwsza taka decyzja na świecie. „Jest jeden kraj, który próbował formalnie zagwarantować w swojej konstytucji prawo do dobrowolnego przerwania ciąży: Chile w 2022 roku. (…) Teraz jednak projekt nowej konstytucji został odrzucony przez Chilijczyków w referendum i nie ma już mowy o tym zapisie dotyczącym aborcji” – dodaje franceinfo. 

Zobacz wideo
Dr Maciej Socha: Udzielenie dostępu do aborcji w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia jest objawem człowieczeństwa

Aborcja wpisana do francuskiej konstytucji. „Uniwersalne przesłanie”

Zmiany zostały przegłosowane zdecydowaną większością głosów (780 za, 72 przeciw) cztery dni przed Międzynarodowym Dniem Kobiet. „Francuska duma, uniwersalne przesłanie” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Emmanuel Macron. To właśnie prezydent Francji był inicjatorem zmian. Jeszcze w 2022 roku Macron ogłosił, że projekt ustawy konstytucyjnej zostanie przesłany do Rady Stanu i przedstawiony rządowi do końca 2023 roku.

Jak podaje „Le Devoir”, wpisanie aborcji do konstytucji popiera 80 proc. Francuzów. „Prawica i skrajna prawica (…) ostatecznie zagłosowały w przeważającej większości za reformą, pomimo pewnej niechęci” – czytamy. Przerwanie ciąży zostało zalegalizowane we Francji w 1975 roku. 

Francja wpisała aborcję do konstytucji. Watykan protestował

W poniedziałek rano swój sprzeciw wobec wpisania aborcji do konstytucji powtórzył Watykan. „W epoce powszechnych praw człowieka nie może być mowy o prawie do odebrania życia ludzkiego” – napisała Papieska Akademia „Pro Vita”, watykański organ odpowiedzialny za kwestie bioetyczne. Konferencja Episkopatu Francji wezwała natomiast do „postu i modlitwy”.

Po południu przed Wersalem pojawiła się demonstracja przeciwników aborcji. Zwolennicy zmian zgromadzili się natomiast na Placu Trocadero, gdzie śledzili transmisję z francuskiego parlamentu. Po godzinie 18:30 na wieży Eiffle’a zostały wyświetlone napisy w kilku językach, między innymi „#MyBodyMyChoce” czy „#AbortoLegal”. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version