Coraz więcej wskazuje na to, że luty może się okazać najgorętszym takim miesiącem w historii pomiarów w Polsce. Już teraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uznaje go za „miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie”. Niewykluczone, że dopiero w połowie marca temperatury wrócą do normy.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda idzie na rekord. Luty może być najgorętszy
Z danych opublikowanych przez IMGW wynika, że anomalia temperatury w lutym wynosi aż 5,8 st. C (stan na 24 lutego). Oznacza to, że w całym kraju w tym miesiącu było średnio właśnie o tyle stopni cieplej niż wynosi średnia z lat 1991-2020.
„Obecny miesiąc prawdopodobnie będzie najcieplejszym lutym w historii pomiarów w Polsce” – napisali specjaliści z Centrum Modelowania Meteorologicznego na Facebooku.
Jeśli prognozy IMGW się potwierdzą, ostatecznie może się okazać że doświadczyliśmy najcieplejszego lutego w naszej historii.
Gorąco szczególnie na południu
1 marca zaczyna się wiosna meteorologiczna, zaś na kalendarzową będziemy musieli poczekać do 21 marca. Jak jednak wskazują specjaliści, w niektórych częściach kraju już od około tygodnia panuje wiosna termiczna.
Z wykresu opublikowanego przez CMM wynika, że w kończącym się miesiącu zdarzały się nawet dni, w których średnia dobowa temperatura powietrza sięgała 8 stopni Celsjusza (tak było na przykład 16 lutego, a 22 lutego bardzo niewiele zabrakło do tego poziomu).
Według IMGW podobnie ciepły luty miał miejsce w 2020 roku, wcześniej duże anomalie notowano również w tym samym miesiącu w 2002 oraz w 1990 roku.
Dla zaniepokojonych rekordami ciepła nie mamy dobrych informacji. Z kolejnych prognoz IMGW wynika, że do końca lutego chłodniej już nie będzie. Zamiast tego trzeba się raczej spodziewać kolejnego ocieplenia.
„Najbliższe dni będą tak ciepłe, że obserwować będziemy termiczną wiosnę. Luty 2024 ma szanse być najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów w Polsce” – ostrzegł IMGW w serwisie X.
W kolejnych dniach w dalszym ciągu będzie wyjątkowo ciepło, jak na tę porę roku. Szczególnie wysokich temperatur należy się spodziewać na południu Polski, gdzie termometry pokażą około 15 st. C w poniedziałek, a we wtorek na Podkarpaciu i w Małopolsce miejscami nawet 17 stopni Celsjusza.
Czy będzie jeszcze chłodniej?
Według prognoz długoterminowych trwające obecnie ocieplenie utrzyma się do początku marca. Jeszcze pierwsza dekada kolejnego miesiąca będzie wyjątkowo ciepła, z dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza w centrum i na wschodzie sięgającą nawet 4,6.
Dopiero w drugiej połowie marca temperatury mają wrócić do normy wieloletniej. Możliwe że dopiero przełom marca i kwietnia będzie chłodniejszy niż zwykle.