Czy Europę czeka wojna?
„Europa ma tylko trzy do pięciu lat, by przygotować się na poważne zagrożenie dla wschodniej flanki NATO ze strony Rosji” – to wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Kaja Kallas. „Rosja potrzebuje pięciu do siedmiu lat do odbudowania w pełni swojej zdolności bojowej” – to prezydent Czech Petr Pavel. „Jeśli chcemy uniknąć wojny, to kraje wschodniej flanki NATO mają trzy lata na przygotowanie się do konfrontacji z Rosją” – to Jacek Siewiera, szef BBN. Już od wielu miesięcy słyszymy od europejskich polityków ostrzeżenia, że apetyty Putina nie kończą się na Ukrainie. Zwycięstwo Trumpa – który ma do rosyjskiego prezydenta daleko cieplejszy stosunek niż Biden – też, eufemistycznie mówiąc, nie tchnęło otuchy w serca wielu Polaków. W tym odcinku rozmawiamy o tym, na ile realna jest w perspektywie najbliższych lat wizja rosyjskiego ataku na państwa NATO – w tym nasze własne.
Czy Trump faktycznie jest w stanie szybko doprowadzić do zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą? Na czym polega plan generała Keitha Kellogga (który będzie odpowiedzialny za tę sprawę w nowej, republikańskiej administracji)? A co o jego warunkach sądzą Zełenski i Putin? Czy strona rosyjska może doprowadzić do nagłej eskalacji konfliktu – choćby przy pomocy broni nuklearnej – czy tylko macha szabelką? Na te pytania odpowiemy sobie w pierwszej części podcastu. Następnie zastanowimy się, jakie musiałyby po kolei zajść warunki, żeby Rosja w perspektywie kilku lat rzeczywiście mogła na poważnie myśleć o najechaniu NATO. Niektóre z tych zmiennych nich zależą od samej Rosji i jej sojuszników. Inne – od nas, od Europy. I bynajmniej chodzi wyłącznie o to, jaki procent PKB wydamy na zbrojenia.
Podobno nie ma już Francji
Jeśli wiecie, że francuski rząd właśnie upadł, ale nie wiecie, dlaczego – w części newsowej to wyjaśnimy. Impas na francuskiej scenie politycznej, centrum, które nie ma zdolności koalicyjnej ani z lewicą, ani z prawicą, neoliberalny budżet zaproponowany przez premiera Barniera, uparty Macron i zaniepokojona Le Pen – o wszystkim tym opowiemy. A jeśli chodzi o Polskę: poznęcamy się troszeczkę nad posłami, którzy dyplomy przynieśli z Collegium Humanum. I omówimy, jak Donald Tusk z Romanem Giertychem wytaczają najcięższe działa, bo aktywiści i aktywistki Ostatniego Pokolenia stosują coś takiego jak nieposłuszeństwo obywatelskie.
Podcast „Co to będzie” można oglądać na YouTube albo słuchać na Spotify i Apple Podcasts. Nowe odcinki w każdy czwartek o godzinie 20. Zapraszamy też na „Co to będzie w Ameryce” na tych samych kanałach w piątek o godzinie 14.