Nie jest tajemnicą, że brak snu może wpływać na nasz nastrój. Jednak według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Bernie w Szwajcarii, niewystarczająca ilość snu może również wpływać na to, jak traktujemy innych.
Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), jeden na trzech dorosłych Amerykanów nie przesypia zalecanych od siedmiu do ośmiu godzin, których potrzebujemy, by czuć się dobrze. Sen jest niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego, więc chroniczny brak snu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.
Naukowcy ujawniają nowe koszty wstawania lewą nogą
Sen pomaga nam utrwalać wspomnienia i wspomaga regenerację fizyczną, a jego niewystarczająca ilość przyczynia się do chorób serca, otyłości, zaburzeń neurodegeneracyjnych i depresji. Na poziomie społecznym niedobór snu może również wpływać na naszą zdolność do funkcjonowania społecznego, a zły sen wiąże się ze zmniejszonym altruizmem.
Zespół z Berna postawił hipotezę, że różnice w zachowaniach altruistycznych mogą wynikać z indywidualnych różnic w jakości snu.
W nowym badaniu, którego wyniki opublikowano w „Journal of Neuroscience”, naukowcy zmierzyli aktywność mózgu 54 zdrowych, dorosłych osób podczas normalnego snu w ich domach. Następnie określili, jak prawdopodobne jest, że każda z nich zdecyduje się na altruistyczne zachowania w trakcie gry. Uczestnicy otrzymywali „punkty” odpowiadające prawdziwym pieniądzom, które mogli zatrzymać lub przeznaczyć na „dobro publiczne”.
Co ciekawe, badane osoby oddawały więcej swoich pieniędzy w grze „dobro publiczne”, jeśli zarejestrowano u nich więcej tzw. snu wolnofalowego. Taki głębszy sen uaktywnia prawy płat skroniowy mózgu, o którym wiadomo, że odgrywa ważną rolę w uczeniu się i empatii.
Naukowcy ujawniają nieznane koszty braku snu
Ostatnie badania sugerują więc, że duża ilość snu czyni nas bardziej altruistycznymi. Choć znaczenie ma nie tylko długość, ale i jakość snu.
Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą w pracy z osobami, które mają trudności z empatią i altruizmem.
Tekst opublikowany w amerykańskiej edycji „Newsweeka”. Tytuł, lead i skróty od redakcji „Newsweek Polska”.