Komisja Regulaminowa Rady Europy zarekomendowała uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. 16 osób było za, 5 przeciw – przekazała Agnieszka Pomaska w mediach społecznościowych.

– Pan Romanowski rzeczywiście nie pojawił się ani nie wyznaczył osoby, która mogłaby go reprezentować, chociaż miał do tego prawo. Mógł wyznaczyć osobę z zewnątrz albo z grona komisji – przekazała Interii Danuta Jazłowiecka, posłanka PO zasiadająca w komisji. 

Decyzja w sprawie wniosku Adama Bodnara o uchylenie immunitetu Romanowskiego ma zapaść w środę.

Sprawa Marcina Romanowskiego. Coraz bliżej uchylenie immunitetu

Marcin Romanowski w latach 2019-2023 był wiceszefem resortu sprawiedliwości, dodatkowo od 2018 roku był pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ds. Funduszu Sprawiedliwości. 

Obecnie prowadzone jest śledztwo dotyczące wyprowadzania środków z Funduszu, w tym na zakup systemu Pegasus. Romanowski jest podejrzewany m.in. o ustawianie konkursów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Łącznie ciąży nad nim 11 zarzutów. W lipcu warszawski sąd rejonowy zadecydował, że Romanowski, mimo decyzji prokuratury pozostanie na wolności ze względu na posiadanie immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Decyzję tę podtrzymał w zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy.

W reakcji prokuratur generalny Adam Bodnar skierował do przewodniczącego zgromadzenia ZPRE wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version