Sejm wybrał nowego członka Rady Mediów Narodowych w czwartek 5 grudnia. Kandydaturę Wojciecha Króla poparło 258 posłów, czyli wszyscy obecni z KO, Trzeciej Drogi, Lewicy i poseł niezależny Adam Gomoła. Przeciwko zagłosowali wszyscy pos³owie Konfederacji, Razem i Paweł Kukiz z koła Wolni Republikanie (pozostali byli nieobecni). Cały klub Prawa i Sprawiedliwości – 190 parlamentarzystów – nie głosował, zatem ich głosy zaliczono do sprzeciwu.
Co powiedział Wojciech Król? – Nie będziemy dążyć do likwidacji Rady Mediów Narodowych w najbliższych miesiącach. Chcemy, aby likwidacja RMN była wkomponowana w nową ustawę medialną – zadeklarował nowy członek Rady. Jego zdaniem likwidacja może nastąpić najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku. Król poinformował, że na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie Rada wybierze przewodniczącego. – Czy będę nim ja, czy ktoś inny, to akurat nie ma aż tak wielkiego znaczenia – zapewnił.
PiS stracił decydujący głos w RMN: Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z funkcji 11 października. Został wybrany z rekomendacji PiS-u i był przewodniczącym Rady Mediów Narodowych od 2016 r. W Radzie są jeszcze wybrani w 2022 roku, wskazani przez PiS Piotr Babinetz i Joanna Lichocka oraz wskazani przez prezydenta byli posłowie Lewicy Robert Kwiatkowski i Marek Rutka. Odwołanie Czabańskiego spowodowało, że PiS stracił decydujący głos. Rada Mediów Narodowych to organ powołany za rządów PiS-u, który powołuje zarządy i rady nadzorcze między innymi TVP, PAP i Polskiego Radia.
Więcej o decyzjach Sejmu przeczytasz w tekście „Politycy kpią z Ziobry po uchyleniu jego immunitetu. 'Skończyło się rumakowanie miękiszona'”.
Źródła: Polska Agencja Prasowa, Sejm