Z sondażu pracowni United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych uzyskałaby Koalicja Obywatelska. Chęć oddania głosu na to ugrupowanie zadeklarowało 32,6 proc. respondentów, czyli o 0,9 pkt. proc. mniej niż w analogicznym badaniu przeprowadzonym w dniach 10-11 lutego.
Sondaż. Konfederacja zyskuje, Lewica traci. „Preferencje specjalnie się nie zmieniają”
Drugie miejsce przypadło Prawu i Sprawiedliwości, które poparło w badaniu 28,2 proc. To oznacza spadek w porównaniu do poprzedniego sondażu (- 0,8 pkt. proc.). Kolejna jest Trzecia Droga z wynikiem 15,2 proc. (spadek o 0,1 pkt. proc.). Czwarte miejsce zajęła Konfederacja, której poparcie wzrosło o 1,1 pkt. proc. i w nowym badaniu ma 9,1 proc. Jako ostatnia do Sejmu weszłaby Lewica z 8,5 proc. poparcia (spadek o 1,7 pkt. proc.). 1,1 proc. badanych wskazało odpowiedź „inne”, natomiast odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 5,3 proc.
– Te wyniki oznaczają, że preferencje wyborców specjalnie się nie zmieniają. Utrzymany jest trend, że Koalicja Obywatelska wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość – komentuje w Wirtualnej Polsce dr Barbara Brodzińska-Mirowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Koalicja Obywatelska jest na fali, postrzegana przez wyborców w aspekcie rozliczeń PiS, które są dla wielu wyborców bardzo ważne. Ten przedłużony miesiąc miodowy będzie bardzo dużym bonusem przed wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego – ocenia. Ekspertka zauważa ponadto, że PiS „próbuje wykorzystać protesty rolnicze, ale nie widać, żeby to mogło zmienić sytuację w poparciu”.
Gdyby wybory odbyły się w niedzielę 25 lutego, frekwencja wg sondażu wyniosłaby 62 proc. Sondaż przeprowadzono w dniach 23-25 lutego 2024 metodą CAWI (samodzielne wypełnianie internetowej ankiety) na grupie 1000 osób.
Wybory parlamentarne. Wyniki poszczególnych partii
W ubiegłorocznych październikowych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 proc. poparcia. Na Koalicję Obywatelską swój głos oddało 30,7 proc. Polaków. Trzecią Drogę (koalicję Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u) poparło 14,4 proc. wyborców. Parlamentarzystów do Sejmu wprowadziły także Lewica (8,61 proc.) i Konfederacja (7,16 proc.). Jak to przełożyło się na mandaty? Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło wówczas do Sejmu 194 posłów, KO – 157, Trzecia Droga – 65, Lewica – 26, a Konfederacja – 18.