Kalendarz wyborów samorządowych 2024 został opublikowany 29 stycznia br. Dokonuje tego zawsze premier, w tym przypadku Donald Tusk. Zgodnie z harmonogramem 12 lutego minął pierwszy ważny termin w nadchodzących wyborach – zgłaszanie komitetów wyborczych do PKW lub właściwego komisarza wyborczego.
Również 12 lutego poznaliśmy listę okręgów wyborczych, ich granice oraz numery. W obwieszczeniach PKW pojawią się również informacje o liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu oraz o siedzibach terytorialnych komisji wyborczych dla poszczególnych okręgów.
Wybory samorządowe 2024. Kalendarz wyborczy
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Na 21 kwietnia przewidziana jest ich ewentualna druga tura. Kampania wyborcza już ruszyła, jednak nie wszystkie komitety ujawniły swoich kandydatów. Na razie największe emocje budzą kampanie wyborcze w największych miastach.
7 kwietnia głosujemy na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz na innych przedstawicieli samorządu terytorialnego. Określimy w nich skład rad miast, gmin i powiatów oraz sejmików samorządowych. Są to więc ważne decyzje dla lokalnych społeczności. Kiedy poznamy wszystkich kandydatów do wyborów samorządowych 2024? 4 marca mija termin zgłaszania kandydatów na radnych. Z kolei 14 marca poznamy ostateczną listę kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Kalendarz wyborów samorządowych 2024. Ważne terminy
Kalendarz wyborów samorządowych 2024 obejmuje trzy miesiące. W każdym z nich są wyszczególnione terminy działań dla komitetów wyborczych i poszczególnych komisji. Ważne daty dla wyborców to:
- 25 marca – mija termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz zgłaszanie potrzeby skorzystania z bezpłatnego transportu dla wyborców niepełnosprawnych i osób, które co najmniej w dniu głosowania kończą 60 lat;
- 29 marca – mija termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które co najmniej w dniu głosowania kończą 60 lat;
- 5 kwietnia – koniec kampanii wyborczej o godzi 24:00;
- 7 kwietnia – głosowanie w godzinach od 7:00 do 21:00;
- 21 kwietnia – ewentualna druga tura wyborów.
Szczegółowy kalendarz wyborów samorządowych 2024 znajduje się tutaj. Do list wyborczych osoby niezameldowane w gminach mogą się dopisywać przez cały czas, aż do ostatniej godziny ostatniego dnia pracy urzędów. Wniosek o wpis do rejestru jest bezpłatny. W wyborach samorządowych nie można jednak głosować w dowolnym lokalu na terenie całej Polski. Po dopisaniu do listy wyborców, na głosowanie należy się stawić w odpowiednim lokalu wyborczym.
Źródło: wybory.gov.pl