Konwencja inaugurująca kampanię do Parlamentu Europejskiego Lewicy odbędzie się w sobotę. W trakcie zaprezentowani zostaną liderzy list wyborczych do PE. W piątek wieczorem zarządy partii zrzeszonych w KKW Lewica – Nowej Lewicy i partii Razem – spotkają się na osobnych posiedzeniach.
Katarzyna Kotula powiedziała dziennikarzom w Sejmie, że w piątek zapadną ostateczne decyzje w sprawie kandydatów Lewicy do Parlamentu Europejskiego.
Na listach Lewicy nie ma ministrów konstytucyjnych
– Nie ma chyba zaskoczenia, że na listach do PE jest kilka nazwisk osób, które piastują różne funkcje m.in. w rządzie, natomiast nie ma na niej ministrów konstytucyjnych. Czyli nie będzie to ani minister nauki Dariusz Wieczorek, ani wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, ani ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ani też ja – powiedziała ministra ds. równości.
Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg powiedział, że są pewne uzgodnienia pomiędzy kierownictwami partii tworzących Lewicę, a teraz organy statutowe Razem i Nowej Lewicy muszą te uzgodnienia formalnie przyjąć. Podkreślił, że „jedynki” dla Razem są częścią uzgodnień między partiami.
– Mamy uzgodnienia dotyczące podziału odpowiedzialności za poszczególne regiony i teraz wszystkie partie muszą to przegłosować w swoich ciałach statutowych – dodał Zandberg.
Natomiast europoseł Łukasz Kohut, który miał być liderem Lewicy w woj. śląskim, finalnie znajdzie się na trzecim miejscu listy KO, również w woj. śląskim. Kohut powiedział w środę, że nie podoba mu się „taka wewnętrzna wojna”, zwłaszcza po tym, gdy był w Parlamencie Europejskim przez pięć lat.
– Poza tym jest jeszcze kwestia partii Razem, która jest skrajnie lewicowa, a mi to nie odpowiada programowo. Uznałem, że to rozsądniejsze – start z listy KO – powiedział Kohut.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Lewica zaprezentuje kandydatów
Konwencja Lewicy rozpocznie się w sobotę o godz. 10.30. Głos zabiorą m.in. Robert Biedroń; wicemarszałek Sejmu, drugi współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty; wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus; wiceminister Śmiszek.
Wybory do Parlamentu Europejskiego są zaplanowane na 6-9 czerwca. Każdy kraj indywidualnie wyznacza datę głosowania. W Polsce będzie to 9 czerwca.
Z Polski wyłonionych zostanie 53 europosłów, którzy wejdą w skład Parlamentu Europejskiego. Kandydują przedstawiciele największych ugrupowań politycznych. Dokładne listy z nazwiskami poznamy 2 maja.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!