Kary dla posłów PiS-u: Za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność na posiedzeniu komisji z wypłaty parlamentarzysty potrącana jest kwota 1/30 całości, czyli ok. 500 zł brutto. Jacek Gądek z „Newsweeka” poinformował, że najwięcej takich nieobecności w tym roku mają na koncie politycy Prawa i Sprawiedliwości. To Sebastian Łukasiewicz – 17 nieobecności, Marcin Przydacz – 11 i Mariusz Gosek – 7. Politycy mieli zatem stracić odpowiednio: 10, 6 i 4 tysiące złotych. A to nie koniec prac komisji śledczej, więc kary dla pos³ów mogą być jeszcze większe.
Nieobecności posłów opozycji: „Zarządzone potrącenia wynikają z ich nieobecności na posiedzeniach komisji śledczej ds. wykorzystywania oprogramowania Pegasus” – potwierdziło Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu. Pos³owie nie uznają istnienia komisji i legalności jej prac, po orzeczeniu TK pod rządami Julii Przyłębskiej. We wrześniu TK wydał wyrok, że komisja śledcza została powołana niezgodnie z konstytucją. Politycy opozycji wysłali do Kancelarii Sejmu rezygnacje z zasiadania w tym organie, jednak nie zostały one przyjęte. Kancelaria przypomniała, że zgodnie z ustawą o sejmowej komisji ¶ledczej skład osobowy komisji jest wybierany i odwoływany przez Sejm bezwzględną większością głosów.
Prace komisji śledczej ds. Pegasusa: W czwartek 5 grudnia szefowa komisji Magdalena Sroka zapewniła, że organ, którym kieruje, jest gotów do wysłania wniosku do sądu okręgowego z prośbą o wyrażenie zgody na to, aby policja doprowadziła Zbigniewa Ziobrę na przesłuchanie komisji. – Minister sprawiedliwości w rządzie PiS-u ani razu nie stawił się na wezwanie komisji, stąd wniosek do sądu – przypomniała Sroka. Zapewniła, że w przypadku uchylenia immunitetu Ziobrze „machina prawna ruszy”.
Więcej o ostatnich wydarzeniach politycznych przeczytasz w rozmowie Timura Wesołowskiego z prof. Antonim Dudkiem: „Spór o immunitet Kaczyńskiego. Tusk kieruje pretensje w złą stronę? 'To jest po prostu kpina'”.
Źródła: Newsweek, IAR