Samodzielna uprawa papryki zawsze przynosi ogrodnikom wiele radości i satysfakcji. Zdarza się, że początkujący mogą mieć z nią problemy, jednak wystarczy kierować się pewnymi zasadami, by móc wyhodować przepiękne okazy papryki. Co więcej, własne warzywa zwykle smakują o niebo lepiej niż te ze sklepu.
Kiedy powinno się siać paprykę na rozsadę? Zazwyczaj powinno się to robić na początku marca. Nasiona należy umieścić w większych pojemnikach wypełnionych specjalną ziemią do siewu. Siać należy na głębokość około 1 cm. Rzeczone pojemniki trzeba umieścić w ciepłym miejscu, np. na dobrze nasłonecznionym parapecie. Wymagana temperatura to około 20-23 stopnie Celsjusza.
Po około 8-9 tygodniach od przygotowania rozsady, papryki będą gotowe do umieszczenia w gruncie. Zazwyczaj paprykę sadzi się, w zależności od panujących warunków atmosferycznych, w drugiej połowie maja lub na początku czerwca.
Idealne stanowisko dla papryki jest dobrze nasłonecznione oraz osłonięte przed wiatrem. Gleba powinna być żyzna i mieć lekko kwaśny lub obojętny odczyn. Podłoże wokół rośliny warto ościółkować.
Warto pamiętać, by nie sadzić papryki w miejscu, gdzie wcześniej rosły pomidory lub ziemniaki z uwagi na ryzyko rozwinięcia się chorób odgrzybowych. Dobrze również zadbać wcześniej o przygotowanie odpowiedniej podpory dla rośliny, by ochronić ją przed złamaniem wskutek silnego wiatru.
Kiedy kwitnie i jak długo rośnie papryka? W polskich warunkach klimatycznych papryka kwitnie na wiosnę. Z kolei jej owoce można zbierać mniej więcej w sierpniu (jeżeli roślina rozwijała się w gruncie).
Wielu ogrodników decyduje się uprawiać paprykę w tunelu. Roślina posadzona w takim miejscu ma o wiele większe szanse na dorodne owocowanie. Paprykę sadzi się w tunelach nieogrzewanych w połowie maja, a w tunelach ogrzewanych – już w marcu.
W trakcie uprawy papryki w tunelu należy kontrolować temperaturę oraz wilgotność panujące w tym miejscu (w okresie owocowania wilgotność powinna wynosić około 70-80%). Warto również regularnie sprawdzać parametry gleby – temperatura podłoża powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza.
Warto wykorzystać specjalny nawóz, by zapewnić roślinie składniki odżywcze niezbędne do wzrostu. Mowa tu o środkach bogatych w azot, potas i wapń. Co więcej, trzeba również pamiętać o regularnym pozbywaniu się wysuszonych gałązek, a także podwiązywaniu dłuższych pędów do podpór. Dzięki temu papryka będzie się optymalnie rozwijać, co przełoży się na obfite zbiory.