Ozempic jest jednym z najpopularniejszych leków na świecie. Jakie jednak skutki uboczne może powodować jego stosowanie? Wśród internautów zainteresowanie wzbudziło ostatnio nowe badanie dotyczące ”ozempicowej ślepoty”.
W 2023 r. receptę na semaglutyd otrzymało prawie 2 proc. populacji Stanów Zjednoczonych. Wraz ze wzrostem liczby pacjentów stosujących lek, rosną również obawy dotyczące możliwych skutków ubocznych.
Badanie opublikowane w „The Journal of the American Medical Association” (JAMA) z 2023 r. wykazało, że leki takie jak Ozempic wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych schorzeń m.in. paraliżu żołądka, zapalenia trzustki, choroby dróg żółciowych czy niedrożności jelit.
Teraz JAMA opublikowało nowe badanie, które ma na celu odpowiedzieć na pytania dotyczące powikłań okulistycznych zaobserwowanych u pacjentów stosujących semaglutyd lub tirzepatyd. Okazało się, że 7 na 9 pacjentów cierpiało na nietętniczą przednią niedokrwienną neuropatię nerwu wzrokowego, jeden na zapalenie nerwu wzrokowego, a u kolejnego stwierdzono paracentralną ostrą środkową makulopatię.
”Podczas badania nie było możliwe ustalenie, czy istnieje związek pomiędzy przyjmowanymi lekami a zgłaszanymi powikłaniami okulistycznymi. W niektórych przypadkach postawiono hipotezę, że owe powikłania mogą być związane nie z toksycznym działaniem leków a z szybką korektą hiperglikemii, którą wywołuje ich stosowanie” — możemy przeczytać we wnioskach naukowców.
Możliwe powikłania okulistyczne
Powikłania okulistyczne, które mogą wiązać się z zażywaniem Ozempicu to m.in.:
- Nietętnicza przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego (NAION) — stan, w którym dochodzi do nagłej, bezbolesnej utraty wzroku z powodu zmniejszonego przepływu krwi (niedokrwienia) do nerwu wzrokowego.
- Papillitis — forma zapalenia nerwu wzrokowego.
- Paracentralna ostra makulopatia środkowa (PAMM) — stan charakteryzujący się niedokrwieniem (ograniczonym przepływem krwi) w głębokich warstwach siatkówki, w szczególności w wewnętrznej warstwie jądrowej.
„Chociaż nie można ustalić związku przyczynowego między przyjmowaniem danych leków a występowaniem zaobserwowanych schorzeń, wyniki te nie wykluczają możliwości, że do tych powikłań może prowadzić szybka korekta hiperglikemii” — stwierdzono w badaniu.
Jak działa Ozempic?
Ozempic to nazwa środka zawierającego semaglutyd. Jest to lek na receptę opracowany przez duńską firmę farmaceutyczną Novo Nordisk. Działa jako agonista receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), naśladując przy tym naturalny hormon, który stymuluje wydzielanie insuliny i w ten sposób pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi.
Ozempic jest podawany pacjentom raz w tygodniu, za pomocą zastrzyku. Nie tylko pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi, ale także obniża u pacjentów ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru.
Lek naśladuje hormon odpowiedzialny za regulacje apetytu i trawienie, co prowadzi do zmniejszenia poczucia głodu i liczby spożytych kalorii. W połączeniu ze zdolnością do spowolnienia trawienia pomaga pacjentom także w zmniejszaniu masy ciała.
Przedstawiciel Novo Nordisk powiedział ”Newsweekowi”, że firma jest „zaangażowana w odpowiedzialne stosowanie naszych leków”.
— Ozempic nie jest lekiem zatwierdzony do zażywania w celu kontroli wagi — dodał.
”Ozempicowa ślepota”
Ostatnie badania wykazały potencjalny związek między semaglutydem (substancją czynną w Ozempicu) a rzadką chorobą oczu znaną jako nietętnicza przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego (NAION). NAION występuje, gdy przepływ krwi do nerwu wzrokowego jest zablokowany — prowadzi to do nagłej, bezbolesnej utraty wzroku w jednym oku.
Objawy NAION mogą obejmować niewyraźne widzenie, utratę widzenia obwodowego, pojawienie się ciemnych plam w polu widzenia i zmiany w postrzeganiu kolorów. Chociaż dokładny mechanizm nie jest w pełni zrozumiały, naukowcy postawili hipotezę, że spowodowane przez semaglutyd szybkie obniżenie poziomu cukru we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne w oczach, przyczyniając się do tego stanu.
Możliwe skutki uboczne
Według Mayo Clinic skutki uboczne stosowania Ozempicu są następujące:
Częste działania niepożądane:
- Odbijanie
- Wzdęcia, uczucie pełności
- Zaparcia
- Biegunka
- Nadmiar gazu w żołądku lub jelitach
- Bóle gazowe
- Zgaga
- Niestrawność
- Nudności
- Dyskomfort, uczucie pełności lub ból brzucha
- Wymioty
Rzadziej występujące działania niepożądane:
- Nawracająca gorączka
- Żółte oczy lub skóra
Rzadkie działania niepożądane:
- Uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub żołądku
- Rozstrój żołądka
- Tkliwość w okolicy żołądka
Oświadczenie Novo Nordisk
— NAION jest bardzo rzadką chorobą oczu i zgodnie z zatwierdzonymi ulotkami nie jest jednym ze skutków ubocznych stosowania wprowadzonych na rynek preparatów semaglutydu (Ozempic, Rybelsus, Wegovy). Po dokładnej ocenie badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Południowej Danii i wewnętrznej ocenie bezpieczeństwa Novo Nordisk jest zdania, że stosunek korzyści do ryzyka w przypadku semaglutydu pozostaje niezmieniony — powiedział ”Newsweekowi” rzecznik firmy Novo Nordisk.
— Novo Nordisk przeprowadziło analizę randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych z agonistami receptora GLP-1, w tym anonimową ocenę okulistyczną, w celu potwierdzenia diagnozy NAION. Dane te nie sugerują istnienia związku przyczynowego między stosowaniem GLP-1 RA a występowaniem choroby.
— Bezpieczeństwo pacjentów jest dla Novo Nordisk najwyższym priorytetem i bardzo poważnie traktujemy wszystkie zgłoszenia dotyczące efektów niepożądanych związanych ze stosowaniem naszych leków. Dotyczy to również chorób oczu, które są częstym zjawiskiem u osób żyjących z cukrzycą. Każda decyzja o rozpoczęciu leczenia lekami wydawanymi wyłącznie na receptę powinna być podejmowana w porozumieniu z lekarzem, który powinien dokonać oceny potencjalnych korzyści i ryzyka dla danego pacjenta.
Opinie internautów
Dziennikarz Mario Nawfal napisał na X (dawniej Twitter): „Dziewięciu pacjentów z USA straciło wzrok po zażyciu leków odchudzających Ozempic i Mounjaro. Jeden pacjent stracił wzrok w obu oczach w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia. Lekarze łączą ten problem z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, które jest wynikiem gwałtownych zmian poziomu cukru we krwi”
Jeden z użytkowników, który jest sceptycznie nastawiony do badania, napisał na X: ”Cukrzyca może prowadzić do ślepoty. Ozempic jest lekiem dla cukrzyków”.
Badanie opublikowane przez JAMA jest najnowszym z serii badań dotyczących Ozempicu i jego potencjalnych skutków ubocznych. Natomiast biorąc pod uwagę liczbę Amerykanów stosujących ten lek, możemy spodziewać się, że tego typu badania będą kontynuowane.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.