W środę na łamach strony Klubu Jagiellońskiego opublikowano tekst pt. „Bartłomiej Sienkiewicz pokazuje, jak w kwartał z intelektualisty stać się groteskowym trollem”, którego autorem był członek zarządu organizacji Konstanty Pilawa.

Dwa dni później na platformie X think tanku pojawił się wpis reklamujący wspomniany materiał. W jego treści można było przeczytać m.in. „Polska zawsze będzie krajem peryferyjnym. W naszym interesie jest rezygnacja ze snów o podmiotowości. Jesteśmy wewnętrzną gospodarką Niemiec, wywijanie szabelką to samobójstwo – przekonywał prawnuk autora Trylogii„.

Klub Jagielloński wywołał kontrowersje. Przeprosiny dla Bartłomieja Sienkiewicza

Post zdobył ponad milion wyświetleń i był szeroko komentowany oraz podawany dalej głównie przez prawicowych polityków i publicystów, którzy niekiedy pokusili się o niewybredną krytykę. Wielu z nich myślało, że dokładnie takie słowa zostały wypowiedziane przez ministra kultury. 

Tymczasem zdania te nie były dosłownym cytatem, a własną interpretacją Pilawy. W związku z kontrowersjami wokół wpisu w poniedziałek Klub Jagielloński wystosował oficjalne przeprosiny w stosunku do polityka PO.

„Przepraszamy pana Bartłomieja Sienkiewicza za publikację w serwisie X wpisu, który swoją formą doprowadził do powszechnego przypisywania ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego słów, których ten nigdy nie wypowiedział” – oświadczył Klub..

W dalszej części przeprosin czytamy, że post zawierał nie cytat, a „fragment felietonu Konstantego Pilawy, w którym autor dokonuje autorskiej parafrazy i interpretacji myśli ministra Sienkiewicza przedstawionych na spotkaniu w Klubie Jagiellońskim w 2018 roku”, którego zapis w formie wywiadu opublikowano w czasopiśmie „Pressje” i na łamach portalu KJ.

„W artykule zachowaliśmy – w naszej opinii – prawidłowe standardy redakcyjne, pozwalające na odróżnienie parafrazy od cytatu. Cytaty bezpośrednie oznaczone są cudzysłowem, więc dla czytelników zapoznających się z całością materiału powinno być jasne, że fragment nieoznaczony cudzysłowem cytatem bezpośrednim nie jest” – przekonuje konserwatywny think tank.

Klub Jagielloński kaja się za materiał o Sienkiewiczu. „Ponosimy współodpowiedzialność”

Autorzy przeprosin podkreślają, że rozumieją i wyrażają ubolewanie, że wpis doprowadził do „interpretacji nie tylko jednoznacznie niekorzystnej dla bohatera felietonu, ale i nieuprawnionej”. „Publikując wpis w takiej formie nie zachowaliśmy zatem odpowiedniej ostrożności i ponosimy współodpowiedzialność za niezamierzone przez nas reakcje”.

Ponadto redakcja Klubu Jagiellońskiego utrzymuje, że „ton krytyki jest sprzeczny z intencjami autora felietonu, który wprost pisał, że słowa Sienkiewicza uznawał za zasługujące na poważną, krytyczną refleksję”.

„Głównym przedmiotem krytyki w felietonie nie były ówczesne – kontrowersyjne i budzące nasz sprzeciw, ale wymagające poważnej konfrontacji – poglądy Sienkiewicza, ale jego dzisiejsza polityka w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego. Fakt skoncentrowania się krytyków w mediach społecznościowych na ówczesnych poglądach, a nie dzisiejszych działaniach ministra dowodzi, że popełniliśmy błąd również z perspektywy własnej agendy i komunikatu, jaki niniejszym felietonem chcieliśmy przedstawić” – czytamy.

Klub Jagielloński nie usunął wpisu. „Parafraza była uprawniona”

W dalszej części przeprosin Klub Jagielloński przekonuje jednak, że „wbrew formułowanym zarzutom parafraza dokonana w samym felietonie była uprawniona w ramach publicystycznej formuły całego artykułu”. Jednocześnie autorzy zachęcają do lektury całego tekstu i zapoznania się z oryginalną dyskusją w formule spisanej bądź udokumentowanej w formie materiału wideo.

„Nie mamy jednak wątpliwości, że popełniliśmy błąd, pozwalający na wpisanie naszego artykułu w kontekst bieżącej walki międzypartyjnej, a nawet personalnego hejtu. Działając na co dzień na rzecz deeskalacji konfliktu politycznego, jakkolwiek w naszej opinii nie powinno to oznaczać rezygnacji z ostrych i krytycznych polemik opartych o realną różnicę poglądów, wyrażamy ubolewanie, że przyczyniliśmy się w tym przypadku do wzmożenia negatywnych emocji, które nie znajdują uzasadnienia w faktach” – podkreślił.

Na koniec wpisu Klub Jagielloński przekazał, że nie usunie postu, za który przeprasza. „Jest on od piątku opatrzony w mediach społecznościowych 'uwagą społeczności’ oraz naszym komentarzem, odnoszącym do zapoznania się z oryginalnymi materiałami” – zaznacza KJ i dodaje, że „głosy krytyczne” przyjmuje „z pokorą”.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz nie odniósł się bezpośrednio ani do treści samego wpisu, który był interpretowany jako jego cytat, ani do przeprosin wystosowanych przez Klub Jagielloński.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version