W najnowszej aktualizacji z 21 kwietnia brytyjski resort obrony odniósł się do obecnej sytuacji w Ukrainie. Skomentowano działania rosyjskiego wojska, które zdaniem ekspertów mają prowadzić do zdobycia Czasiw Jaru.
Wojna w Ukrainie. Brytyjskie ministerstwo o planach Rosji
„14 kwietnia 2024 r. ukraiński głównodowodzący generał Ołeksandr Syrski oświadczył, że siły rosyjskie zamierzają zająć Czasiw Jar we wschodniej Ukrainie do 9 maja 2024 r., czyli do dnia rosyjskich obchodów Dnia Zwycięstwa. Syrski stwierdził, że Czasiw Jar jest wstępnym krokiem w kierunku większego miasta Kramatorsk” – podano w komunikacie opublikowanym w serwisie X.
Jak dodano, „18 kwietnia dowódca ukraińskiego Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego, Chortyca zauważył, że rosyjskie siły powietrzne zrzucają 20-30 sztuk amunicji dziennie. Prawdopodobnie są one zrzucane przez rosyjskie samoloty Su-25 operujące blisko linii kontaktu i Su-34 działające z dystansu przy użyciu bomb szybujących”. Zdaniem brytyjskiego ministerstwa „jest to skoordynowane bombardowanie z powietrza i taktyka powtórzona z kampanii w Awdijiwce”.
Jednocześnie zwrócono uwagę, że Czasiw Jar jest silnie bronione i położone na wymagającym, wysokim terenie. „Rosyjskie siły lądowe poczyniły jedynie powolne postępy na tym obszarze” – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Z kolei Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej w publikacji z 21 kwietnia przekazało, że „odparto dwa kontrataki formacji 93. brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie miasta Czasiw Jar”.
Rosyjskie ministerstwo poinformowało również, że przejęło kontrolę nad wioską Bogdanówka, która znajduje się zaledwie trzy kilometry na północny wschód od Czasiw Jaru. Ukraińskie siły zbrojne informowały na początku kwietnia, że sytuacja wokół miasta jest „trudna i napięta”, a Rosja prowadzi w tym rejonie ciągły ostrzał – przekazał dziennik „The Moscow Times”.
Gdyby Rosjanom udało się przejąć Czasiw Jar, wówczas miasto mogłoby podzielić los Awdijiwki. Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, po kilku miesiącach walki w lutym siły ukraińskie postanowiły wycofać ¿o³nierzy z miasta. Wynikało to przede wszystkim z przewagi, jaką mieli wówczas Rosjanie oraz z ciągłego atakowania Awdijiwki.
Wojna w Ukrainie. USA mogą wysłać kolejny pakiet pomocowy
20 kwietnia Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę zakładającą między innymi pomoc dla Kijowa o wartości prawie 61 miliardów dolarów. Poza tym przegłosowano dokument przewidujący 26 miliardów dolarów pomocy dla Izraela i osiem miliardów dolarów dla Tajwanu i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. Teraz Ukraina liczy na szybkie przyjęcie ustawy pomocowej w amerykańskim Senacie i podpis prezydenta Joe Bidena.
Ihor Żowkwa z kancelarii prezydenta Ukrainy podkreśla, że do Senatu trafią projekty połączone w jedną ustawę, co zwiększa prawdopodobieństwo zgody senatorów. – To będzie prostsze niż gdyby Senat miał głosować nad całkiem nowym projektem – stwierdził. Jego zdaniem niewykluczone, że niektórzy senatorowie zechcą wnieść do dokumentu poprawki, co może wydłużyć proces. – Ale jesteśmy przekonani, że kluczowa data to wtorek 23 kwietnia, że wtedy ustawa zostanie przyjęta przez Senat, a następnie przekazana do podpisu prezydentowi i wejdzie w życie – dodał Ihor Żowkwa.
„Washington Post” informuje, że nowa pomoc ma trafić na Ukrainę w ciągu tygodnia od przyjęcia ustawy przez Senat i podpisania jej przez prezydenta Joe Bidena.