W miniony poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Podczas obrad ustalono między innymi listę stałych doradców komisji oraz pierwszych świadków. Doradcami komisji zostali: Piotr Marciniak, Katarzyna Leder Salgueiro, Dariusz Pilarz, Piotr Binas, Estera Derda, Adam Behan, Filip Curyło, Grzegorz Nawrocki, Anna Trocka, Paweł Bojarczuk, Mirosław Sanek, Olaf Szczypiński, Sławomir Śnieżko, Filip Wołoszczak oraz Bartosz Miazek.

Zobacz wideo
Miłosz Motyka: Nie będziemy podpinać się pod PO w wyborach samorządowych

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Wśród doradców prawnicy z Ordo Iuris

Filipa Wołoszczaka zgłosił Mariusz Gosek z Suwerennej Polski, Olafa Szczypińskiego z kolei kolega partyjny Goska – Sebastian Łukaszewicz. Jak się okazuje, obaj prawnicy widnieją jako prawnicy na stronie skrajnie prawicowej fundacji Ordo Iuris, choć o tym powiązaniu posłowie nie wspomnieli. Obie kandydatury zostały przyjęte przez komisję bez sprzeciwu.

„Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, doktorant, były koordynator Zespołu Analitycznego Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, autor opinii dla Ministerstwa Rodziny, Ministerstwa Zdrowia, Senatu RP oraz organizacji pozarządowych” – czytamy między innymi o Szczypińskim. Wołoszczak co prawda własnego biogramu nie ma, ale widnieje w osobnym artykule, gdzie mówi o „obronie rodzin zagrożonych przez Barnevernet”, czyli norweski Urząd Ochrony Praw Dziecka.

„Co ja widzę, komisja ds. Pegasusa powołała na doradców prawników Ordo Iuris? Really? Ci panowie biorą udział w procesach przeciwko mnie. Rozumiem, że chcecie im dać dostęp do ewentualnych stenogramów moich rozmów?” – skomentowała na portalu X pisarka i aktywistka Klementyna Suchanow.

Duże kontrowersje wzbudziła także Anna Trocka zgłoszona przez Przemysława Wiplera z Konfederacji. Prawniczka była „wpisana na listę arbitrów międzynarodowych w rosyjskim stałym sądzie arbitrażowym w Moskwie”. 

Sam Wipler potwierdził ten fakt w „Kropce nad i” w TVN24, ale powiedział, że działo się to w przeszłości, w 2013 roku. Polityk Konfederacji stwierdził, że było to „kilkanaście lat temu”, zanim doszło do ataku Rosji na Ukrainę w 2014 roku i aneksji Krymu.

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Przedstawiono pierwszych świadków

W poniedziałek 19 lutego sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa obradowała po raz pierwszy. Posłowie ustalili listę kilkunastu pierwszych świadków do przesłuchania – między innymi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – Był on chyba pierwszą osobą z rządzących, która oficjalnie potwierdziła, że dokonano zakupu takiego systemu – zwróciła uwagę przewodniczącą komisji Magdalena Sroka.

Na liście znaleźli się też między innymi była premier Beata Szyd³o oraz obecna szefowa i byli szefowie CBA, a także prezes NIK Marian Bana¶, były prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski, podsłuchiwany Pegasusem Krzysztof Brejza wraz z żoną Dorotą, były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz były minister i wiceminister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, a także Maciej Wąsik.

Zdaniem przewodniczącej komisji do pierwszego przesłuchania może dojść za dwa, trzy tygodnie. – To jest na pewno czas potrzebny, żebyśmy dostali dokumenty, o które dzisiaj wystąpiliśmy – mówiła. Magdalena Sroka dodała, że w przyszłym tygodniu, albo pod koniec obecnego może zostać zwołane zamknięte posiedzenie w celu weryfikacji złożonych w poniedziałek wniosków i ewentualnego uzupełnienia listy biegłych.

Na początku posiedzenia Magdalena Sroka powiedziała, że najpierw komisja będzie chciała ustalić, jakie możliwości inwigilacyjne system Pegasus daje jego użytkownikom. W toku prac ma także ustalić, wobec kogo to oprogramowanie było wykorzystywane. Komisja ma ustalić także między innymi, czy wykorzystanie systemu Pegasus wobec konkretnych osób było legalne oraz, czy podczas korzystania z tego systemu nie ujawniono danych wrażliwych służbom obcych państwa. Zakres prac komisji obejmuje okres od 16 listopada 2015 do 20 listopada 2023 roku.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version