Konfederacja może ponieść konsekwencje za skandal z ugaszeniem chanukowych świec przez posła Grzegorza Brauna. Lewica złożyła wniosek o odwołanie wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka. Sejm ma się zająć tym wnioskiem w środę 17 stycznia.
Sejm. Krzysztof Bosak będzie odwołany z funkcji wicemarszałka?
Podczas środowego posiedzenia Sejmu między godziną 14:45 a 16:15 zaplanowane są pięciominutowe oświadczenia klubów w sprawie odwołania posła Krzysztofa Bosaka z Konfederacji z funkcji wicemarszałka Sejmu i trzyminutowe oświadczenia w imieniu koła. Następnie zostanie przedstawione sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w sprawie wniosku Prokuratora Okręgowego w Warszawie z 9 stycznia 2024 roku, uzupełnionego 10 stycznia o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Grzegorza Brauna. Od 16:30 do 17:00 zaplanowano głosowania w tej sprawie.
Według doniesień Interii Prezydium Sejmu czeka jeszcze ostateczną deklarację wicemarszałka Krzysztofa Bosaka, bowiem karę nałożoną przez klub Konfederacji na posła Brauna – zawieszenie w prawach członka klubu i zakaz wystąpień z sejmowej mównicy na czas nieokreślony – większość parlamentarzystów uznała za dalece niewystarczającą. Posłowie oczekują, że Konfederacja wykluczy posła Brauna ze swojego klubu. Członkowie Konfederacji obruszali się, że już ukarali Brauna i nikt im nie będzie narzucał, w jaki sposób mają to zrobić, jednak część posłów była w tej sprawie nieugięta. Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, która złożyła wniosek o odwołanie Bosaka w funkcji wicemarszałka dowodził, że „Konfederacja ma twarz i poglądy pana Brauna” i nie można tego dłużej tolerować. – Kiedy powiemy: Dość!? Kiedy w lutym albo marcu pan Braun walnie kogoś gaśnicą w głowę? – pytał wicemarszałek Czarzasty.
Nie wiadomo, jakie ostatecznie rozwiązanie tej sprawy przedstawi Prezydium Sejmu sam Bosak. I od tego zależy, co postanowią w jego sprawie inne ugrupowania. – Jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Każdy z nas ma pewnie swoje własne przemyślenia w tej kwestii, ale ostateczną rekomendację klubu wypracujemy na posiedzeniu przed rozpoczęciem obrad – powiedział Interii przewodniczący klubu parlamentarnego PSL poseł Krzysztof Paszyk.
Konfederacja. Grzegorz Braun ugasił menorę, a Szymon Hołownia postawił ultimatum
Przypomnijmy, 12 grudnia 2023 roku wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji udzielił głosu posłowi tego ugrupowania Grzegorzowi Braunowi chwilę po tym, jak ten ugasił ustawione w holu Sejmu chanukowe świecy za pomocą gaśnicy. Obrady przejął wówczas marszałek Szymon Hołownia, który potępił antysemickie i skandaliczne działania Brauna. Prezydium Sejmu ukarało Grzegorza Brauna najwyższą możliwą karą w postaci odebrania połowy uposażenia poselskiego na okres trzech miesięcy i całości diety parlamentarnej na okres pół roku. Ponadto został on wykluczony z obrad. Natomiast Konfederacja zawiesiła polityka w prawach członka klubu.
Marszałek Sejmu postawił partii ultimatum, że jeżeli Konfederacja nadal będzie uznawać obecność Grzegorza Brauna w jej szeregach, to w Prezydium Sejmu nie powinno być przedstawiciela tego ugrupowania. Partia jednak nie poczyniła dotąd dalszych kroków wobec posła Brauna.