Ks. Marek Marczak do tej pory był biskupem pomocniczym w archidiecezji łódzkiej. To jednak się zmieniło na obradach 398. Zebrania Plenarnego, podczas którego biskupi wybrali duchownego na sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, którym będzie przez najbliższe pięć lat.

Zobacz wideo Julia Nowicka: To wyróżnienie daje mi wiele pewności siebie i sprawia dużo radości

Kościół. Ksiądz biskup Marczak nowym sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski

Biskup Marek Marczak pełni funkcje członka Komisji Nauki Wiary, członka Rady do spraw Duszpasterstwa Młodzieży oraz delegata Episkopatu do spraw Duszpasterstwa Akademickiego w Konferencji Episkopatu Polski. Natomiast jako Sekretarz Generalny wchodzi w skład prezydium Episkopatu Polski.

Duchowny urodził się 17 lutego 1969 roku w Piotrkowie Trybunalskim i ukończył Seminarium Duchowne w Łodzi. Studiował teologię dogmatyczną na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Biskup posiada tytuł naukowy doktora i jest wykładowcą teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Papież Franciszek 28 lutego 2015 roku mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej, natomiast od 30 stycznia do 4 listopada 2017 roku duchowny sprawował tam urząd administratora.

Aborcja. W kościołach zostanie odczytany list Konferencji Episkopatu Polski 

Konferencja Episkopatu Polski skierowała do kościołów list, który zostanie przeczytany w najbliższą niedzielę 16 czerwca. Podkreślono w nim, że „nikt w imię osobistej wolności, nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka”. „Jako pasterze Kościoła katolickiego w Polsce, a jednocześnie obywatele naszego kraju, mamy prawo i obowiązek przypomnieć – zarówno wiernym Kościoła katolickiego, jak i wszystkim ludziom dobrej woli – że jesteśmy zobowiązani do szacunku wobec człowieka, zwłaszcza wobec najsłabszych i bezbronnych. Szczególna odpowiedzialność za ich życie spoczywa na tych, którym na mocy mandatu społecznego została powierzona troska o dobro wspólne” – napisano.

Zdaniem biskupów jesteśmy świadkami „narastającej presji zmiany prawnej ochrony ludzkiego życia w kierunku legalizacji zabijania dziecka w łonie matki”. „Jest to bardzo niepokojące i niezwykle groźne, dla bezpieczeństwa publicznego. Każdy człowiek dobrej woli powinien się temu sprzeciwiać”- stwierdzili duchowni i podkreślili, że życie, „jako wartość naczelna każdego człowieka i fundamentalny element dobra wspólnego, jest dobrem podstawowym, górującym nad indywidualną wolnością innych”. „Nikt więc, w imię osobistej wolności, nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka” – dodano. 

We wtorek 11 czerwca sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży rozpatrzy propozycję Lewicy. Polega ona na zmianach w Kodeksie karnym w celu zniesienia kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w aborcji.

Jak zaznacza organizacja Aborcyjny Dream Team, brak dostępu do wiedzy medycznej i współczesnych bezpiecznych sposobów przerywania ciąży wywołuje poczucie bezradności i braku kontroli nad swoją płodnością. Natomiast stygmatyzowanie osób, które potrzebują aborcji, prowadzi do pogorszenia ich kondycji psychicznej i niesprawiedliwego wykluczenia społecznego.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version