Pjongjang przeprowadził test rakietowy: Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk, który przeleciał 1100 kilometrów i wpadł do Morza Japońskiego około godziny 12 czasu lokalnego (4 czasu polskiego). Według południowokoreańskiego wojska była to prawdopodobnie hipersoniczna rakieta balistyczna średniego zasięgu. Jest to pierwszy test rakiety przeprowadzony przez Koreę Północną od 5 listopada, kiedy reżim w Pjongjangu wystrzelił co najmniej siedem pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.
Gość zza oceanu: Pocisk został wystrzelony w dniu, w którym na Półwyspie przebywa sekretarz stanu USA Antony Blinken. Amerykański urzędnik udał się do Seulu, aby spotkać się z pełniącym obowiązki prezydenta Czoi Sang Mokiem oraz szefem południowokoreańskiej dyplomacji Czo Tae Julem. Rozmowy miały dotyczyć między innymi współpracy bilateralnej na rzecz bezpieczeństwa oraz polityki odstraszania. Wizyta odbyła się ponadto w kontekście kryzysu politycznego, w jakim od miesiąca pogrążona jest Korea Południowa.
Kryzys władzy: Problemy polityczne Korei Południowej są wynikiem nieudanej próby wprowadzenia stanu wojennego oraz będącego jej następstwem impeachmentu prezydenta Jun Suk Jeola. Jednym z domniemanych tematów rozmów między Blinkenem a południowokoreańskimi politykami miało być właśnie ryzyko, że Pjongjang będzie próbował wykorzystać kryzys do realizacji własnych celów. Agencja Yonhap spekuluje, że poniedziałkowy test mógł mieć na celu właśnie sprawdzenie, jak Seul zareaguje w obecnej sytuacji na podobne prowokacje.
Reakcja Korei Południowej: W odpowiedzi na test rakietowy Pjongjangu południowokoreańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego odbyła spotkanie mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia oraz możliwych dalszych kroków. „Rząd będzie uważnie monitorował ruchy Korei Północnej i pozostanie w gotowości do reakcji na wszelkie prowokacje” – przekazało ponadto biuro prasowe kancelarii prezydenta.
Stanowisko USA: Podczas konferencji prasowej z południowokoreańskim prezydentem Blinken zapewnił o niezachwianym wsparciu Waszyngtonu dla Seulu. Zaznaczył ponadto, że w kontekście zagrożenia płynącego ze strony Pjongjangu kluczowa pozostaje współpraca w zakresie wojskowości oraz bezpieczeństwa pomiędzy Koreą Południową i Japonią a USA.
Więcej informacji na temat kryzysu politycznego w Korei Południowej w artykule: „Bunt w Korei Południowej. Żołnierze uniemożliwili policji aresztowanie prezydenta”.
Źródła: Reuters, Yonhap: 1, 2, 3