Dowództwo Połączonych Szefów Sztabów poinformowało, że około 100 balonów, w większości z makulaturą, wylądowało w Seulu i północnej części prowincji Gyeonggi, która otacza stolicę.

W związku z zagrożeniem, jakie ostatnia seria balonów stanowiła dla ruchu lotniczego na międzynarodowym lotnisku Seul-Inczon, w środę pomiędzy godz. 1:46 a 4:44 (od godz. 18:46 we wtorek w Polsce) odwołano lub opóźniono starty i lądowania krajowych oraz międzynarodowych lotów.

Rzecznik lotniska przekazał, że w granicach portu lotniczego i wokół niego dostrzeżono kilka balonów, dodając, że nie był to pierwszy raz, gdy działalność tego obiektu – który znajduje się około 40 km od granicy z Koreą Północną – została zakłócona.

Balony na terytorium Korei Południowej. Zamknięta część lotniska

Jeden z balonów wylądował na płycie lotniska w pobliżu terminalu pasażerskiego nr 2, a trzy pasy startowe zostały tymczasowo zamknięte – poinformowali przedstawiciele zarządu portu lotniczego, dodając, że wszystkie rejsy wznowiono o godz. 7 rano.

Liczba lotów o tej porze jest zazwyczaj niewielka. Portal FlightRadar24 powiadomił, że w tym czasie osiem przylatujących samolotów towarowych i pasażerskich zostało przekierowanych na południowokoreańskie lotniska Cheongju lub Czedżu, a jeden frachtowiec China Cargo z Szanghaju – do Yantai w Chinach.

Korea Północna wysyła balony Korei Południowej. Tysiące obiektów

Korea Południowa poinformowała wcześniej, że wśród przedmiotów przenoszonych przez północnokoreańskie balony znalazły się artykuły z nadrukiem postaci Hello Kitty, znoszona odzież oraz gleba zawierająca ślady ludzkich odchodów i pasożytów.

Pjongjang od końca maja wysłał przeszło 2 tys. takich ładunków w odwecie za balony wypuszczane przez aktywistów z Południa i zawierające materiały propagandowe skierowane przeciwko reżimowi Kim Dzong Una.

W środę nad ranem czasu lokalnego północnokoreańska armia przeprowadziła nieudaną próbę rakiety hipersonicznej, która wybuchła w powietrzu po pokonaniu dystansu ponad 200 km z okolic Pjongjangu w kierunku Morza Japońskiego.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version