Za kradzieże odpowiadać mają członkowie zorganizowanej grupy przestępczej. Do tej pory zatrzymano – w kilku europejskich państwach – pięć osób.
Jak teraz powiadomił sierż. szt. Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej komendy, policjanci odpowiadający za ustalenie odpowiedzialnych za proceder przyczynili się do odzyskania części starodruków. Oszacowano, że wartość skradzionych pozycji z cennych zbiorów wynosi blisko 4 mln złotych.
Kradzież starodruków z BUW. Część dzieł odzyskana, są pierwsze zarzuty
W komunikacie wydanym w poprzednim tygodniu podkreślono, że w polskim śledztwie „zostały wydane postanowienia o przedstawieniu zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w kradzieżach z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wobec pięciu podejrzanych„.
Wobec jednego z nich na Litwie przeprowadzono już czynności procesowe ogłoszenia zarzutów. Podejrzany przebywa w areszcie śledczym w Wilnie. – Względem pozostałych planowane jest wykonanie czynności procesowych w związku z ich zatrzymaniem w Gruzji – przekazał rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Szymon Banna.
Grupa działała nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach, w których przestępcy też kradli drogocenne książki z bibliotek uniwersyteckich.
Z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zniknęły rosyjskojęzyczne dzieła, zamiast których pozostawiono puste okładki i atrapy. W reakcji rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak zwolnił dyrektorkę biblioteki Annę Wołodko ze względu na „brak sprawowania odpowiedniego nadzoru nad zbiorami oraz niewdrożeniem odpowiednich środków zabezpieczenia zbiorów”.
Kradzież cennych książek z BUW. Działa międzynarodowy zespół śledczy
W ramach współpracy międzynarodowej do koordynacji działań powołano międzynarodowy zespół śledczy.
Dochodzenie w sprawie kradzieży woluminów z BUW zostało wszczęte 2 listopada 2023 roku. Prokuratura informowała wtedy, że do kradzieży książek doszło 16 października w czytelni przy ul. Dobrej 6 w Warszawie.
– Książki wypożyczyli kobieta i mężczyzna, i nie zwrócili ich w całości. Pozostały tylko dwie z dziesięciu zamówionych i ich fascykuły (części dzieła w postaci kartek – red.) – przekazał wówczas prok. Banna.
Jak przekazywał wtedy rektor UW prof. Alojzy Nowak, proceder kradzieży cennych pozycji z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego trwał prawdopodobnie od grudnia 2022 do 16 października 2023 roku, choć mógł rozpocząć się jeszcze wcześniej.