Pałac Buckingham w poniedziałek (5 stycznia) wydał oświadczenie, w którym poinformował o stanie zdrowia monarchy. Krl Karol III ma raka. Nie jest wiadome, jakiego organu dotyczą zmiany nowotworowe i w jakim są stadium. 

Zobacz wideo
Tusk odpowiedział Dudzie: Byłbym usatysfakcjonowany, gdyby Rada Gabinetowa była live we wszystkich telewizjach

Pałac Buckingham wydał oświadczenie. Król musi ograniczyć obowiązki

26 stycznia król Wielkiej Brytanii Karol III trafił do szpitala, gdzie przeszedł zabieg w związku z przerostem prostaty. Lekarze zwrócili wówczas uwagę na „osobną niepokojącą kwestię” – wynika z opublikowanego komunikatu. Po dalszych badaniach zdiagnozowali u monarchy „formę raka”.

W poniedziałek (5 stycznia) król Karol III rozpoczął leczenie. Rano przyjechał do Londynu ze swej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk, a wieczór spędził już w stolicy. Zgodnie z zaleceniami lekarzy monarcha będzie wykonywał obowiązki, które nie wymagają obecności w świetle fleszy. Dotyczyć ma to między innymi cotygodniowych audiencji z premierem Królestwa, Rishiego Sunaka. A także czytania briefingowych na temat pracy rzdu, jakie monarcha otrzymuje od swej rady ministrów. Co istotne, dwór nie zdecydował się też na skorzystanie z usług doradców stanu – czwórki ludzi, którzy pod nieobecność monarchy wykonują część jego obowiązków. Obecnie to: książę Walii, William, książę Sussex Harry, książę York Andrzej i księżniczka Beatrice.

„Król jest wdzięczny swojemu zespołowi medycznemu za szybką interwencję, która była możliwa dzięki niedawnej procedurze szpitalnej. Pozostaje całkowicie pozytywnie nastawiony do swojego leczenia i ma nadzieję na jak najszybszy powrót do pełnienia obowiązków publicznych” – czytamy w oświadczeniu. Król zdecydował się na ujawnienie diagnozy, aby zapobiec spekulacjom. Chce także zachęcić obywateli do wykonywania regularnych badań.

Król Karol III ma nowotwór. Rishi Sunak: „Cały kraj przesyła mu najlepsze życzenia”

Są już pierwsze życzenia zdrowia. „Nie wątpię, że błyskawicznie wróci do peni sił, a cały kraj przesyła mu najlepsze życzenia” – napisał w mediach społecznościowych premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak.

„Czekamy na szybki powrót do zdrowia” – dodał Keir Starmer, szef opozycyjnej Partii Pracy. Życzenia złożył też burmistrz Londynu. O swoich myślach i modlitwie zapewnił pierwszy minister Szkocji Humza Yousaf. „Gwellhad buan” („szybkiego powrotu do zdrowia”) – życzył szef regionalnego rządu Walii, Mark Drakeford.

„Z wielką przykrością dowiedziałam się o chorobie króla Karola i życzę mu wszystkiego dobrego w czasie leczenia oraz pełnego, szybkiego powrotu do zdrowia” – napisała pierwsza minister Irlandii Północnej, Michelle O’Neill z antymonarchistycznej partii Sinn Fein, sprzeciwiającej się obecności Brytyjczyków na Zielonej Wyspie.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version