Pałac Buckingham w poniedziałek (5 stycznia) wydał oświadczenie, w którym poinformował o stanie zdrowia monarchy. Krl Karol III ma raka. Nie jest wiadome, jakiego organu dotyczą zmiany nowotworowe i w jakim są stadium.
Pałac Buckingham wydał oświadczenie. Król musi ograniczyć obowiązki
26 stycznia król Wielkiej Brytanii Karol III trafił do szpitala, gdzie przeszedł zabieg w związku z przerostem prostaty. Lekarze zwrócili wówczas uwagę na „osobną niepokojącą kwestię” – wynika z opublikowanego komunikatu. Po dalszych badaniach zdiagnozowali u monarchy „formę raka”.
W poniedziałek (5 stycznia) król Karol III rozpoczął leczenie. Rano przyjechał do Londynu ze swej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk, a wieczór spędził już w stolicy. Zgodnie z zaleceniami lekarzy monarcha będzie wykonywał obowiązki, które nie wymagają obecności w świetle fleszy. Dotyczyć ma to między innymi cotygodniowych audiencji z premierem Królestwa, Rishiego Sunaka. A także czytania briefingowych na temat pracy rzdu, jakie monarcha otrzymuje od swej rady ministrów. Co istotne, dwór nie zdecydował się też na skorzystanie z usług doradców stanu – czwórki ludzi, którzy pod nieobecność monarchy wykonują część jego obowiązków. Obecnie to: książę Walii, William, książę Sussex Harry, książę York Andrzej i księżniczka Beatrice.
„Król jest wdzięczny swojemu zespołowi medycznemu za szybką interwencję, która była możliwa dzięki niedawnej procedurze szpitalnej. Pozostaje całkowicie pozytywnie nastawiony do swojego leczenia i ma nadzieję na jak najszybszy powrót do pełnienia obowiązków publicznych” – czytamy w oświadczeniu. Król zdecydował się na ujawnienie diagnozy, aby zapobiec spekulacjom. Chce także zachęcić obywateli do wykonywania regularnych badań.
Król Karol III ma nowotwór. Rishi Sunak: „Cały kraj przesyła mu najlepsze życzenia”
Są już pierwsze życzenia zdrowia. „Nie wątpię, że błyskawicznie wróci do peni sił, a cały kraj przesyła mu najlepsze życzenia” – napisał w mediach społecznościowych premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak.
„Czekamy na szybki powrót do zdrowia” – dodał Keir Starmer, szef opozycyjnej Partii Pracy. Życzenia złożył też burmistrz Londynu. O swoich myślach i modlitwie zapewnił pierwszy minister Szkocji Humza Yousaf. „Gwellhad buan” („szybkiego powrotu do zdrowia”) – życzył szef regionalnego rządu Walii, Mark Drakeford.
„Z wielką przykrością dowiedziałam się o chorobie króla Karola i życzę mu wszystkiego dobrego w czasie leczenia oraz pełnego, szybkiego powrotu do zdrowia” – napisała pierwsza minister Irlandii Północnej, Michelle O’Neill z antymonarchistycznej partii Sinn Fein, sprzeciwiającej się obecności Brytyjczyków na Zielonej Wyspie.