Ulga dla seniora to preferencja podatkowa dla seniorów, którzy pozostali aktywni zawodowo. Przysługuje jednak tylko konkretnym osobom. Co warto wiedzieć o tej uldze podatkowej i jak ją rozliczyć w ramach rocznego zeznania podatkowego?
Co to jest ulga dla seniora?
Ulga podatkowa to ulga dla osób, które ukończyły wiek emerytralny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ale nie pobierają świadczenia emerytalnego. Seniorzy ci nie przerwali pracy, ale dalej są aktywni zawodowo.
Komu przysługuje ulga dla seniora?
Ulga dla seniora przysługuje osobom starszym, które są aktywne zawodowo. Mogą one skorzystać z ulgi podatkowej i w zeznaniu rocznym wypełnić PIT-0, jeśli nie pobierają należnych im świadczeń. Dotyczy to:
- emerytury lub renty rodzinnej z KRUS,
- emerytury lub renty rodzinnej z systemów ubezpieczeń mundurowych,
- emerytury lub renty rodzinnej z ZUS,
- świadczeń pieniężnych związanych ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służb mundurowych,
- uposażeń przysługujących sędziemu na emeryturze lub uposażeń rodzinnych
Co obejmuje ulga dla seniora?
Dzięki uldze dla seniora osoby starsze i wciąż aktywne zawodowo są zwolnione od opodatkowania przychodów. Obowiązują jednak pewne limity – dochody nie mogą przekroczyć maksymalnej kwoty 85 528 zł rocznie. Obejmuje to zarówno przychody z umowy o pracę, jak i umowy zlecenie czy działalności gospodarczej opodatkowanej 19% podatkiem liniowym, stawką 5% czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Co się stanie, jeśli senior przekroczy limit dochodów?
Jeśli senior przekroczy 85 528 zł rocznie, w rozliczeniu rocznym należy skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych. Trzeba też pamiętać, że prawo do ulgi wygaśnie, jeśli dana osoba zacznie pobierać emeryturę.
Czego nie obejmuje ulga dla seniora?
Ulga dla seniora nie obejmuje:
- umowy o dzieło
- dochodów z praw autorskich
- zasiłku chorobowego