„Celem konkursu jest wybranie prokuratora krajowego, który swoją wizją funkcjonowania prokuratury zagwarantuje jej apolityczność, niezależność i sprawność działania. To niepowtarzalna okazja, aby wybrać na prokuratora krajowego osobę posiadającą najwyższe kwalifikacje zawodowe i autorytet w środowisku prokuratorskim, a także uznanie środowiska prawniczego” – brzmi treść komunikatu, opublikowanego w środę przez rzecznik prasową prokuratora generalnego Annę Adamiak.
„Wszyscy kandydaci spełnili wymagania”
Terminem ostatecznym na zgłaszanie kandydatur był 16 lutego. W połowie czwartego tygodnia lutego Bodnar powołał siedmioosobowy zespół, który ma podjąć decyzję ws. wyboru nowego prokuratora krajowego.
21 lutego poinformowano też, że do piątku, do ministerstwa sprawiedliwości wpłynęło pięć kandydatur. Na liście znajduje się:
- Dariusz Korneluk, zastępca prokuratora krajowego, prokurator prokuratury regionalnej w Warszawie, delegowany do prokuratury krajowej,
- Katarzyna Kwiatkowska, dyrektor departamentu postępowania przygotowawczego prokuratury krajowej, prokurator prokuratury regionalnej w Warszawie, delegowana do prokuratury krajowej,
- Agnieszka Leszczyńska, prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim, prokurator prokuratury regionalnej w Szczecinie,
- Jacek Skała, prokurator prokuratury regionalnej w Krakowie, delegowany do prokuratury krajowej,
- Ewa Wrzosek, prokurator prokuratury rejonowej Warszawa – Mokotów.
Przebieg rozmów kwalifikacyjnych będzie można śledzić na żywo
„Wszyscy kandydaci spełnili wymagania” – poinformowano. Dodano, że każda z osób od przynajmniej 15 lat pracuje na samodzielnym stanowisku prokuratora, każdy kandydat przesłał do MS opis swojej drogi zawodowej – z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec nich postępowań dyscyplinarnych.
Wymienieni pondato „przedstawili koncepcję funkcjonowania prokuratury (…) w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania. Przedłożyli również listy poparcia swojej kandydatury podpisane przez co najmniej 50 prokuratorów pozostających w służbie czynnej lub asesorów prokuratury” – informuje ministerstwo sprawiedliwości.
Wyznaczono też datę, kiedy zespół ekspertów przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne. Do spotkania dojdzie 26 lutego w siedzibie MS w Warszawie. Na platformie X poinformowano, że „rozmowy będą miały charakter jawny i będą dostępne za pośrednictwem transmisji online”.