Lasy Państwowe zaalarmowały o „inwazji obcych” w polskich lasach. Dokładnie chodzi o obcy gatunek, czyli biedronkę azjatycką. Ta jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ zagraża rodzimym gatunkom biedronek.
„Jest inwazyjna – szybko się rozprzestrzenia, wypiera nasze rodzime gatunki i może powodować reakcje alergiczne” – powiadomiły Lasy Państwowe.
Obcy gatunek rozwija się w Polsce. Może spowodować reakcję alergiczną
Obcy gatunek może być uciążliwy nie tylko dla innych owadów, ale także dla ludzi. Wszystko dlatego, że podczas chłodnych miesięcy azjatycka biedronka próbuje dostać się do domów, aby tam przezimować.
W związku z tym w większych ilościach może ona przynieść właścicielom sporo problemów. Biedronki te mogą ukąsić człowieka – ich ugryzienie nie jest bolesne, ale może skutkować reakcją alergiczną dotyczącą skóry i dróg oddechowych.
Przedstawiciele lasów zaapelowali, aby „zachować ostrożność i pamiętać o ochronie lokalnej przyrody”.
Biedronka azjatycka wypiera rodzimy gatunek. Czym się charakteryzuje?
Leśnicy opublikowali zdjęcia azjatyckiego gatunku i porównali go do tego występującego rodzimie w Polsce. Biedronka azjatycka jest większa od polskiego wariantu i charakteryzuje się bardziej żółtą barwą. Jednak może występować też w odcieniach pomarańczowego, czerwonego i czarnego koloru.
Na swojej główce ma czarny rysunek w kształcie litery „M”. Dla porównania – polska biedronka siedmiokropka na czarnym przedpleczu ma dwie jasne plamki.
Ponadto, jak sama nazwa wskazuje – polska biedronka posiada siedem czarnych kropek, a azjatycka ma ich od zera do 23 – zwykle kilkanaście.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!