Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło 30 kwietnia drugi stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje do końca środy 1 maja. Jak się okazało, już 29 kwietnia w rejonie Czarnego Stawu zeszła lawina. Do sieci trafiło nagranie, które pokazuje, jak jeden z turystów ucieka przed spadającym ¶niegiem, a drugi przygląda się lawinie z większej odległości.
Lawina nad Czarnym Stawem w Tatrach. Turysta uciekał przed śniegiem
Nagranie przedstawiające lawinę, która spadła pod Rysami opublikowano w grupie „Tatromaniacy” na Facebooku. Jak przekazał autor nagrania, zeszła ona 29 kwietnia – nie była to jedyna lawina, która tego samego dnia pojawiła się Tatrach. Na opublikowanym nagraniu widać, jak jeden z turystów ucieka przed spadającą ze zbocza góry warstwą śniegu, a drugi przygląda się całej sytuacji z odległości kilkunastu metrów.
„Wyżej w Tatrach panują zimowe warunki, obowiązuje zagrożenie lawinowe! Wyruszając podczas majówki w Tatry, pamiętajcie: wasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od was. Bądźcie rozważni. Dopasujcie swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do swoich umiejętności i doświadczenia zimowego” – przekazali przedstawiciele TPN.
Dodano również, że „warto rozważyć, pozostanie w niżej położonych rejonach”. „Polecamy wycieczki w dolinki reglowe oraz do schronisk. Jedynie na podejściu do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów występują jeszcze zimowe warunki” – czytamy w komunikacie TPN.
Tatry. Jakie są warunki w górach? Wydano drugi stopień zagrożenia lawinowego
Przedstawiciele TPN przestrzegają przed obecnymi warunkami w górach. „Pogoda zachęca do górskich wędrówek, jednak musicie pamiętać, że wyżej w Tatrach nadal panują warunki typowo zimowe. Aktualnie od 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego” – przekazano na Facebooku.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR poinformowało, że „w związku ze znacznym ociepleniem należy spodziewać się lawin gruntowych na wszystkich wystawach. Szczególnie niebezpieczne mogą być wystawy nasłonecznione”. Nad ranem w wyższych partiach Tatr śnieg jest twardy, jednak po południu robi się grząski i mokry. „Szczególną uwagę zwracajcie na płaty zlodowaciałego śniegu na stromych zboczach – poślizgnięcie się w takim miejscu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem” – przypomina TPN.