Informację o wezwaniu na przesłuchanie w charakterze świadków liderek Strajku Kobiet – Klementynę Suchanow i Martę Lempart – w sprawie śledztwa dotyczącego systemu Pegasus przekazała w piątek wieczorem Prokuratura Krajowa.
„W dniach 10 i 11 października 2024 r. skierowano do Klementyny Suchanow i Marty Lempart wezwania do stawiennictwa w Prokuraturze Krajowej” – pokreślono w komunikacie.
Pegasus. Liderki Strajku Kobiet wezwane na przesłuchanie
Prokuratura Krajowa zaznaczyła w oficjalnym oświadczeniu, że ustalenia w zakresie potrzeby przesłuchania tych osób prokurator poczynił na podstawie informacji przekazanej do śledztwa przez ABW. Jak dodano, ustalenia te wynikają z materiału niejawnego.
O tym, że wobec Marty Lempart i Klementyny Suchanow służby użyły Pegasusa, informował w czwartek portal stacji TVN24.pl. Jak dodano, służby użyły Pegasusa wobec Suchanow, a wobec Lempart chciały go użyć.
„Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze stosowaniem oprogramowania Pegasus zostało wszczęte w dniu 18 marca 2024 r. w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie” – przypomniał w komunikacie prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy PK.
Z racji tego, że jest to śledztwo własne, nie zostało ono przekazane do prowadzenia żadnemu innemu organowi lub służbie, ale na bieżąco podejmowana jest „współpraca z odpowiednimi organami lub służbami w zakresie pozyskiwania kolejnych informacji”.
Pegasus. Prokuratura bada kwestie dotyczące zasadności wykorzystywania oprogramowania
Prokuratura Krajowa zaznaczyła, że w toku śledztwa badane są wszystkie okoliczności dotyczące wykorzystywania oprogramowania Pegasus, w tym także kwestie legalności, zasadności, celowości i proporcjonalności podejmowanych czynności operacyjno-rozpoznawczych.
„Ponadto badane są także okoliczności dotyczące jego funkcjonalności, możliwości technicznych, sposobu wykorzystywania, zasad gromadzenia, przechowywania i udostępniania pozyskiwanych materiałów o charakterze niejawnym” – czytamy. W komunikacie podkreślono też, że prokurator powołał biegłych z Biura Badań Kryminalistycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego „w celu wydania opinii w zakresie sposobu działania i funkcjonalności systemu Pegasus”.
Do zbadania sprawy oprogramowania powołano także komisję śledczą ds. Pegasusa. Jednak 10 września tego roku Trybunał Konstytucyjny postanowił, że zakres działania tego organu jest niezgodny z polską konstytucją. Pod koniec marca tego roku wnioskowali o to posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy m.in. stwierdzili, że komisja ma zbyt szeroki zakres prac.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!