24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. W niedzielę odbyła się uroczystość nadania portu lotniczemu Rzeszów-Jasionka imienia rodziny Ulmów. Uczestniczył w niej prezydent Andrzej Duda i m.in. prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro, który we wrześniu ubiegłego roku w Markowej przewodniczył mszy beatyfikacyjnej rodziny Ulmów.
Prezydent podkreślił, że „z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona rodzina Ulmów”. Dodał też, że ziemia Podkarpacia zawsze była w granicach suwerennej Polski.
Podkarpackie. Lotnisko Rzeszów-Jasionka otrzymało imię rodziny Ulmów
– Z tej właśnie ziemi wyrosła także i rodzina Ulmów. Z tej także ziemi wyszło to, co było w gruncie rzeczy tak niezwykłe w skali Europy i świata w czasie II wojny światowej – tak daleko idąca gotowość poświęcenia się dla bliźniego, dla drugiego człowieka. Aż do oddania życia. Tak, jak Ulmowie oddali życie za swoich żydowskich sąsiadów, których przechowywali, gościli w swoim domu, mimo świadomości zagrożenia śmiercią – mówił Andrzej Duda.
Prezydent Polski podziękował władzom woj. podkarpackiego i portu lotniczego Rzeszów-Jasionka za inicjatywę nadania lotnisku imienia Rodziny Ulmów, podkreślając specyfikę tego miejsca. – Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, to lotnisko w Jasionce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby; i tego wsparcia militarnego, i tego wsparcia humanitarnego, a także i tego wsparcia politycznego, bo to tutaj przylatują politycy z całego świata, którzy potem podążają dalej w kierunku Kijowa. To jest miejsce, które dzisiaj jest miejscem rzeczywiście znanym na świecie – stwierdził.
Jak zaznaczył Andrzej Duda, od teraz lotnisko będzie się nazywało Ulma Airport. – Pewnie tak będą na to lotnisko już wkrótce mówili, może w skrócie będą mówili „U Airport” – dodał.
Podczas uroczystości prezydent Duda, marszałek podkarpacki Władysław Ortyl i prezes lotniska Adam Hamryszczak odsłonili pamiątkową tablicę, której częścią jest deskal przedstawiający rodzinę Ulmów.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków. Rodzina Ulmów wyróżniona
Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy zabili w Markowej rodzinę Ulmów. 24 marca 1944 r. życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria, ich szóstka dzieci (oraz jedno nienarodzone), a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów. Rodzina Ulmów w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów.
Historia rodziny Ulmów jest nie tylko dowodem bohaterstwa Polaków niosących pomoc żydowskim współobywatelom, ale także historią zdrady niektórych przedstawicieli społeczeństwa. 10 września 2023 r. do grona błogosławionych włączono Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci. Była to pierwsza w historii beatyfikacja rodziny.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!