W trakcie kolejnego Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego, które zorganizowano w Mińsku 24 kwietnia, wybrano przewodniczącego oraz jego zastępcę. VII kadencji zgromadzenia nadano status konstytucyjny, co nie zdarzyło się w przeszłości. Jak się okazało, wygrał Alaksandr Łukaszenka, który po wygranej wygłosił niespełna dwugodzinne przemówienie.
Białoruś. Alaksandr Łukaszenka stanął na czele Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego
Jak przekazała w mediach społecznościowych Hanna Liubakova białoruska dziennikarka, w wyborach na przewodniczącego Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego Alaksandr Łukaszenka był jedynym kandydatem. „Głosowało na niego 1157 z 1158 osób. Tak, tylko jedna osoba była przeciw. Wydaje się, że jest to prawdziwy wyraz woli narodu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie było innego kandydata” – przekazała w serwisie X Liubakova.
Wybrano również jego zastępcę, został nim Aliaksandr Kosinc, były szef administracji Łukaszenki i przewodniczący Witebskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. Ponadto do prezydium zgromadzenia wybrano 13 osób – podała Hanna Liubakova.
„Nie ma wątpliwości: wśród 1200 uczestników Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego wszyscy są lojalni wobec Łukaszenki. Duża część z nich to deputowani kontrolowanego parlamentu, przedstawiciele władzy wykonawczej i sądowniczej. Reszta to przedstawiciele organizacji pozarządowych i lojalnych stowarzyszeń, takich jak proreżimowe związki zawodowe, związki kobiet i weteranów, partia Biała Ruś i BRSM (proreżimowe stowarzyszenie młodzieżowe)” – czytamy w publikacji Liubakovej.
Ogólnobiałoruskie Zgromadzenie Ludowe ma zatwierdzać decyzje związane z polityką wewnętrzną i zagraniczną, doktrynami wojskowymi czy bezpieczeństwem narodowym. „Będzie również uprawnione do zmiany konstytucji, odwołania prezydenta i wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego na Bia³orusi w przypadku bezczynności prezydenta” – dodała Liubakova. Szybko pojawiły się spekulacje, że Alaksandr Łukaszenka może wykorzystać zgromadzenie do utrzymania władzy na Białorusi. Szczególnie jeśli zrezygnuje z bycia prezydentem.
Białoruś. Łukaszenka o kontaktach między Polską a Ukrainą
Podczas zgromadzenia białoruski prezydent wygłosił przemówienie, w którym m.in. wypowiedział się na temat Polski. Zdaniem Łukaszenki NATO planuje inwazję na Białoruś, o czym mają świadczyć rzekome „uzbrojone jednostki” na granicy polsko-białoruskiej.
– Na granicy stoją zawodowi, uzbrojeni po zęby ¿o³nierze, którzy zabijają kobiety i dzieci. Nieuzbrojonych ludzi uciekających przed wojną z tych państw, które oni zrujnowali. Widzieliście, jak oni bronią granicy. Okaleczają, zabijają, a potem podrzucają nam zwłoki i kaleki – twierdził Łukaszenka, cytowany przez Belsat.
Uznał również, że „Polska jest okupowana przez żołnierzy NATO”. – Jakie decyzje polityczne podejmą europejscy przywódcy pod lufami amerykańskiej broni? Już widać, jakie decyzje podejmują i jak bardzo są niezależni – zastanawiał się Łukaszenka.
Białoruski prezydent wypowiedział się również o relacjach polsko-ukraińskich. – Polska ma swoje rachunki do wyrównania z Ukrainą – pamiętacie rzeź wołyńską z książek i filmów, nie można tego zapominać. Efekt tego będzie dramatyczny, jeśli się nie zatrzymamy. I najwyraźniej nie uratuje to poprzedniego porządku – mówił Łukaszenka.