Agencja AFP zacytowała ukraińskiego prezydenta, który przekazał, że w rozmowie ze swoim francuskiemu odpowiednikiem omówił „wiele ważnych kwestii, w tym gwarancje bezpieczeństwa i konkretne propozycje Francji„.
Wojna w Ukrainie. Macron rozmawiał z Zełenskim
Na platformie X do rozmowy odniósł się również sam Macron. „Jeśli prezydent (USA – red.) Donald Trump chce rzeczywiście przekonać prezydenta (Rosji – red.) Putina do zatrzymania agresji przeciwko Ukrainie, to jest to wspaniała wiadomość” – stwierdził Macron.
„Następnie – tylko Ukraińcy mogą prowadzić rozmowy na rzecz pewnego i trwałego pokoju. My im w tym pomożemy” – zadeklarował Macron.
Agencja AFP podała, że Macron i Zełenski rozmawiali telefonicznie.
Wojna w Ukrainie. „Europa musi zwiększyć bezpieczeństwo”
Francuski prezydent podkreślił, że Europa będzie musiała wzmocnić swe bezpieczeństwo zbiorowe i stać się bardziej autonomiczna. „Francja w pełni odegra swoją rolę, by przyspieszyć ten proces” – zapewnił i wezwał, by „uczynić teraz Europę silniejszą i bardziej suwerenną”.
– UE musi zwiększyć wydatki na obronność, dlatego zaproponuję klauzulę ucieczki w pakcie stabilności; pozwoli to państwom członkowskim na znaczne zwiększenie inwestycji w obronę – oświadczyła.
Ukraina. Von der Leyen: Europa musi zrobić więcej
Szefowa KE stwierdziła, że „wiele osób w kręgach bezpieczeństwa w Europie było zdezorientowanych, a niektórzy nawet zaniepokojeni komentarzami wygłoszonymi na początku tego tygodnia przez wysokich rangą urzędników USA”.- Ale musimy być tutaj szczerzy, i musimy unikać oburzenia i krzyku. Jeśli wsłuchamy się w istotę tych uwag, to nie tylko zrozumiemy, skąd pochodzą, ale uznamy, że są pewne uwagi, co do których możemy się zgodzić – mówiła w wystąpieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
W środę szef Pentagonu Pete Hegseth poparł w Brukseli pomysł prezydenta USA Donalda Trumpa, by zwiększyć próg wydatków na obronność w NATO do 5 proc.
– Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska chcą zakończenia rozlewu krwi – powiedziała von der Leyen. W jej ocenie, by osiągnąć trwały pokój, „Ukraina powinna otrzymać solidne gwarancje bezpieczeństwa”. – Uważam, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo europejskie, Europa musi zrobić więcej – podkreśliła von der Leyen. Jej zdaniem USA i UE we współpracy są w stanie „zapewnić sprawiedliwy i trwały pokój”.